Kraj chce na ateliéry uměleckoprůmyslové školy získat z dotací 150 milionů korun. Stavět by se začalo příští rok

Orlickoústecko – Jedním z klíčových investičních projektů Pardubického kraje v oblasti školství pro nejbližší období je jednoznačně vybudování ateliérů SŠ uměleckoprůmyslové Ústí nad Orlicí v areálu Perla. O dalším postupu přípravných prací rozhodli v pondělí na svém jednání krajští radní. Projekt je připravován tak, aby bylo možné na něj získat dotaci z Národního plánu obnovy.

„Vybudování ateliérů v areálu bývalé Perly pro naši SŠ uměleckoprůmyslovou v Ústí nad Orlicí považuji za jednu z klíčových investic v oblasti školství. Vzhledem ke svému rozsahu, který dosahuje téměř 200 milionů korun, se také řadí k největším. Abychom tuto stavbu mohli realizovat a zároveň měli možnost investovat například do modernizace areálu SPŠ elektrotechnické v Pardubicích v ulici Do Nového, nové jezdecké haly pro Střední školu chovu koní a jezdectví v Kladrubech nad Labem nebo do modernizace dílen na Střední škole gastronomické a technické v Žamberk, děláme nyní maximum proto, abychom na ateliéry získali dotaci z Národního plánu obnovy," uvedl hejtman Martin Netolický, který také přiblížil aktuální kroky kraje v rámci příprav. „Do 20. dubna musí být podána žádost o dotaci do vyhlášené výzvy, což je termín, ke kterému nyní napínáme naše síly. Na konci listopadu pak musíme doložit stavební povolení a následně bychom v roce 2024 chtěli začít stavět s dokončením fyzické realizace projektu nejpozději na konci roku 2025. Odhad doby realizace stavby je v tuto chvíli přibližně až 20 měsíců," řekl hejtman Netolický.

Nová moderní budova je zcela zásadní pro další rozvoj uměleckoprůmyslové školy. „Stávající prostory jsou z hlediska zájmu o školu a jejího dalšího rozvoje zcela nedostačující a nevhodné. Novými ateliéry vytvoříme zcela unikátní prostor, jehož součástí budou učebny, dílny, ateliéry a potřebné zázemí pro výuku uměleckých oborů textilní výtvarnictví, užitná fotografie a média, průmyslový design, modelářství a návrhářství oděvů, grafický design a pro obor obalová technika," uvedl krajský radní pro oblast školství Josef Kozel.

Radní v rámci svého jednání rozhodli také o uzavření smlouvy na zpracování aktualizované projektové dokumentace. „Vzhledem k nastaveným podmínkám dotace řešíme dílčí úpravy v projektu tak, abychom měli jistotu, že na 100 procent plníme veškeré stanovené parametry. Proto dojde k drobným úpravám a prostorové redukci stavby. Nejedná se o zásahy, které mění povahu celé stavby, tudíž nijak nebude dotčena její využitelnost a uživatelský komfort," řekl náměstek hejtmana pro oblast investic Roman Línek.

Vzhledem ke svému rozsahu byly od samého počátku příprav projektu prověřovány možností čerpání evropských dotací. „Projekt jsme původně připravovali pro podání žádosti v rámci Integrovaného regionálního operačního programu. Následně se však objevila zajímavější možnost čerpat dotaci z programu na revitalizaci brownfieldů v rámci Národního plánu obnovy, kde bychom mohli získat až 150 milionů korun, tak na tuto příležitost bez váhání reagujeme," vysvětlil radní pro regionální rozvoj a EU fondy Ladislav Valtr.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj