Kraj chce pomoci městům s rekonstrukcí sportovišť
KRAJ – Většina obcí v našem regionu vlastní a provozuje nějaké sportoviště či zařízení. Od vesnických fotbalových hřišť po moderní haly a plavecké bazény. Jejich provoz může být finančně náročný, a to zejména při rostoucích cenách energií. Pardubický kraj proto chce obcím pomoci s nutnými rekonstrukcemi a dalšími projekty, které snižují provozní náklady a spotřebu.
Krajská samospráva od roku 2023 vypisuje dotační program, kterým se snaží obcím nad 5000 obyvatel přispět alespoň na část nákladů spjatých s úpornými opatřeními na sportovištích. Loni kraj podpořil částkou 3,8 milionu korun 9 žadatelů a pomáhat chce i letos „Vypsáním speciálního dotačního programu chceme z radnic trochu sejmout břemeno, které na nich leží. Obce se potýkají s nedostatkem financí a plánů na to, jak využít peníze z rozpočtu, je mnoho. S kolegy jsme přesvědčeni, že úsporná opatření mají smysl, a proto je jako Pardubický kraj chceme podporovat. Na radě 11. března jsme schválili seznam celkem sedmi obcí a doporučujeme zastupitelstvu schválit jejich podporu. Jedná se o města Chrudim, Hlinsko, Choceň, Lanškroun, Polička, Česká Třebová a Moravská Třebová. Radnice plánují rekonstrukce osvětlení, výměny zdrojů tepla a další úsporné projekty na svých sportovištích," vysvětluje radní pro sport Alexandr Krejčíř s tím, že kraj kromě dotačního programu pro města nad 5000 obyvatel pomáhá i menším obcím.
Pokud zastupitelstvo schválí v dubnu návrh rady, radnice se mohou těšit na statisícové částky. „Celkem plánujeme mezi sedm vybraných projektů rozdělit 2,8 milionu korun. Podpoříme všechny podané návrhy, výše dotace se liší podle nákladů projektů od 170 tisíc po 600 tisíc. Žádosti jsme díky dodržení alokace nemuseli krátit, obcím tedy v případě souhlasu zastupitelstva půjde tolik, o kolik kraj žádaly. Dodávám, že zpravidla podporujeme projekty do výše 50 procent uznatelných nákladů, přičemž se jedná o maximální částku 500 tisíc korun. Výjimka platí pro obce z hospodářsky a sociálně ohrožených oblastí, kde se podpora může vyšplhat až na 60 procent, respektive 600 tisíc. Toto vychází z naší dlouhodobé rozvojové koncepce," sdělil hejtman Martin Netolický.
Náročná péče o veřejný majetek
Zástupci samosprávy si dobře uvědomují, jak náročná je péče o svěřený majetek. Pardubický kraj totiž vlastní přes 2000 budov a dalších staveb, o které se musí starat a investovat do nich. „I se silnicemi spravujeme majetek za 32 miliard korun, což je obrovská částka. Také je to pro nás náročné z hlediska údržby a rozvoje. Proto dobře víme, že opravy a rekonstrukce se musí rozkládat do více let, etapizovat, dělat priority a vysvětlovat veřejnosti. Není snadné na to hledat neustále finance, proto chceme obcím pomáhat. Nám se zejména na školách a ve zdravotnictví osvědčily takzvané EPC projekty, při kterých se investice do úsporných opatření samy platí z ušetřených peněz, a rádi s tím obcím poradíme," dodal Alexandr Krejčíř.
Autor: Tomáš Kopecký
Zdroj a foto: Pardubický kraj