Kraj letos zahájí opravu mostu přes Tichou Orlici v Chocni
Orlickoústecko – Oprava mostu přes Tichou Orlici, budování přivaděče na dálnici D35 či problematika odpadového hospodářství. To byla hlavní témata jednání hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického s vedením Chocně. Krajští radní totiž na svém posledním jednání rozhodli o výběru dodavatele na modernizaci mostu na silnici II/317 v centru města. Zároveň kraj připravuje modernizaci 3,5 kilometru dlouhého úseku silnice II/312 Choceň – Mostek.
„Opravu mostu v centru Chocně řešíme se samosprávou města dlouhodobě také v kontextu dalších dopravních staveb v okolí, protože se jedná o důležitou dopravní tepnu od Borohrádku směrem na Litomyšl a její uzavření musí být koordinováno s územím. Na posledním jednání krajské rady jsme vybrali zhotovitele, který most za 54 milionů korun zmodernizuje. Přes 16 milionů korun obdržíme ve formě dotace z Integrovaného regionálního operačního programu," uvedl hejtman Martin Netolický.
Velkým tématem Chocně je budování obchvatu města v rámci plánovaného přivaděče na dálnici D35. „V pondělí jsme předali staveniště na modernizaci úseku České Libchavy – Rozsocha a v červenci bychom měli začít modernizovat 3,5 kilometru dlouhý úsek Choceň – Mostek, který by měl být dokončen do konce letošního roku. V příštím roce pak budeme chtít řešit prostřední 5,5 kilometru dlouhý úsek mezi Rozsochou a Mostkem," vysvětlil hejtman Netolický, který s vedením města řešil také problematiku obchvatu Chocně a Vysokého Mýta s napojením na dálnici D35 či přípravu opravy silnice II/315 z Chocně směrem na Sruby. „V případě obchvatu Chocně a Vysokého Mýta byla memorandem se státem určena částka 1,2 miliardy korun. Nyní se po úpravách projektu také na základě jednání s místní samosprávou pohybujeme na částce až dvojnásobné. Bez dalších státních prostředků se v rámci této stavby rozhodně neobejdeme," sdělil hejtman.
Tématem jednání byla také problematika odpadového hospodářství v souvislosti se zákazem skládkování po roce 2030. „V souvislosti s avizovaným zákazem skládkování musíme již nyní společně se samosprávami jednat o tom, jakým způsobem budeme řešit logistiku a nakládání s odpady po roce 2030. Chceme s městy jednat o společném záměru, který by měl v maximální možné míře využít kvalitní železniční síť v regionu včetně vleček, což je příklad Chocně, která takovou vlečku vlastní. I když se rok 2030 zdá daleko, tak se jedná o složitý komplex opatření, na která se musíme začít připravovat již nyní," sdělil hejtman Netolický, který v této věci opakovaně jednal s vedením Správy železnic či starosty České Třebové a Svitav.
Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj