Kraj nabízí filmařům podporu i nadále, jenom jinou formou…
Pardubice – Pardubický kraj přišel jako první v republice v roce 2015 s novým dotačním titulem na podporu audiovizuální tvorby na svém území. Po dvou letech však od vyhlášení tohoto dotačního titulu upustil a poskytuje podporu filmařům prostřednictvím individuálních dotací.
„I nadále je naším cílem jednak přivést do našeho kraje filmaře a propagovat prostřednictvím jejich děl místa v kraji, a za druhé chceme přispět i ke vzniku různých regionálních projektů, které mapují místní historii a významné osobnosti," říká radní pro cestovních ruch, sport a volnočasové aktivity René Živný a pokračuje: „Po rozhovorech s producenty filmů jsme však zjistili, že podmínky dotačního titulu pro ně byly příliš svazující a často nebyli schopni je v celé šíři splnit. Proto jsme se rozhodli dotační titul zrušit, ovšem objem prostředků na podporu audiovizuální tvorby jsme přesunuli do individuálních dotací. Jedná se zhruba o jeden až jeden a půl milionu korun. Tam je nabízíme filmařům dál a zdá se, že je to lepší řešení."
V rámci dotačního titulu kraj podpořil během let 2015-2016 celkem osm projektů většinou regionálního charakteru, největší dotace v hodnotě 300 tisíc korun šla do filmu Já, Olga Hepnarová.
Větší individuální dotaci obdržel projekt „Národní klenoty II – dokumentární a propagační cyklus o hřebčínu v Kladrubech n. L. ve výši 528 tisíc korun v roce 2016, film LOVEní ve výši 750 tisíc v roce 2018 a film o Františku Krieglovi Muž, který stál v cestě, získal 700 tisíc korun. Dubnové zastupitelstvo bude jednat o projektu společnosti Post Bellum „Zachraňme a představme příběhy pamětníků z Pardubického kraje" s podporou 450 tisíc korun.
Lokace nabízí i krajská filmová kancelář
Filmová kancelář East Bohemia Film Office, která působí při Destinační společnosti Východní Čechy, je kontaktním místem pro nejrůznější audiovizuální společnosti, které se zabývají produkcí filmů, televizních pořadů, reklamních a hudebních spotů a dalších audiovizuálních děl nebo ve východních Čechách hledají informace, asistenci a kontakty. Poskytuje informace o zajímavých a dostupných lokacích v regionu, zajišťuje obhlídky lokací a vytipovává vhodné ubytovací kapacity a podporuje propagaci filmu online.
Pro filmaře pořádá tzv. Location tours. Ta letošní se uskuteční v červnu. Jedná se o prohlídky lokací a objektů určené zejména pro lokační manažery, filmové architekty, režiséry, producenty a další filmaře, kteří díky nim mohou objevit různorodé lokace i příběhy.
„Nejoblíbenějšími lokacemi pro filmaře jsou zatím Pernštýnské náměstí v Pardubicích, lidová architektura na Veselém Kopci, různé hrady a zámky Pardubického kraje a také areály brownfieldů. Občas filmaři poptávají i takové věci jako přehradu nebo lom, kde by mohlo auto sjet ze silnice a spadnout do vody," doplňuje René Živný.
Kde se v uplynulých letech natáčelo:
– Ústí nad Orlicí, především v tamním areálu podniku Perla (film Já, Olga Hepnarová, 2014)
– Veselý Kopec (pohádka Nejlepší přítel 2017)
– Peklo Čertovina (pohádka Čertoviny, 2017)
– Pardubice, Pernštýnské náměstí (film Jan Palach, 2017)
– Pardubice, letiště (dětský seriál Kriminálka 5. C, 2018)
– Žamberk, Vonwillerova továrna (reality show Dovolená ve starých časech – dovolená v éře páry, 2017; cyklus dokumentů Průšvihy první republiky, 2018)
– Pardubice, Pernštýnské náměstí (dobový seriálu BBC World on Fire, 2018)
– Pardubice, centrum města a dostihové závodiště (film LOVEní, 2018)
– Hrochův Týnec (norský seriál Atlantic Crossing,2019)
– Zámek Litomyšl (norský seriál Atlantic Crossing,2019)
– Litomyšl (dokument Fenomén Josef Váchal, 2019)
– Veselý Kopec a Betlém Hlinsko (vánoční pohádka 2019)
Zdroj a foto: Pardubický kraj