Kraj objednal ochranné prostředky za 7,6 milionu korun. Každou nabídku posuzuje odborný tým…
Pardubice – Kromě centrálních dodávek ochranných prostředků od státu zajišťuje Pardubický kraj také objednávky vlastní pro své zřizované a zakládané organizace. Vedle toho pracovníci krajského úřadu pomáhají se sběrem dat a prověřováním nabídek pro Nemocnice Pardubického kraje a.s., která se rovněž snaží objednávat tyto prostředky vlastní cestou. Celkově tak kraj objednal materiál za 7,6 milionu korun. Na tyto účely získal dotaci Ministerstva financí, která je určena právě na zvládání krizového stavu.
„Všichni musíme řešit nedostatek osobních ochranných prostředků, jako jsou respirátory, ochranné rukavice, overaly, či pláště, a to i přes státní dodávky. Ty jsou nevyvážené v tom smyslu, že je velký nadbytek jednorázových ústenek, ale například se nedostává na overaly či ochranné pláště, které jsou velice potřebné. Proto jsme v rámci krajského úřadu vytvořili pracovní skupinu, která nejen vyhodnocuje příchozí nabídky od různých subjektů, ale také aktivně vyhledává potenciální dodavatele. Ty následně také předává k posouzení Nemocnici Pardubického kraje. Od samého počátku jsme velice uvážliví, protože trh se velice mění a především v prvních dnech a týdnech se na nás obracela celá řada společností s nabídkami, jejichž cena odporovala zdravému rozumu," uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že kraj nečekal na rozhodnutí vlády o vyhlášení nouzového stavu. „První objednávku textilních roušek u společnosti Medesa jsme vytvořili již na konci února, kdy se potvrdili první nakažení v sousedním Rakousku a o dodávkách státu ještě nebyla ani řeč," sdělil hejtman. Stejně tak kraj v předstihu objednal i návštěvnické pláště, návleky na obuv i čepice, a to od společnosti Medi7.
Dezinfekce, respirátory či roušky z nanovláken
Vedle sedmimilionové podpory pro inovace pokračuje kraj v dalších objednávkách tak, aby byly zajištěny nejen odpovídající skladové zásoby, ale také výpadky určitých typů materiálu, které stát nedodal. „Příkladem je například dezinfekce, a to jak na ruce, tak na podlahy. Zde jsme využili jednak naší Střední průmyslovou školu chemickou v Pardubicích, ale také soukromé dodavatele. Tímto způsobem jsme zajistili desítky tisíc litrů dezinfekce pro naše organizace, ale i obce a ambulantní lékaře v době, kdy na trhu de facto žádná nebyla," řekl hejtman. „Dále jsme zajistili téměř 40 tisíc respirátorů FFP2, 10 tisíc nanotextilních roušek, pláště, návleky či teploměry pro naše zařízení. Celkově se jedná o částku přibližně 7,6 milionu korun. My jsme pro tyto účely využili naše zákonné možnosti v době krizového stavu a požádali jsme Ministerstvo financí o účelovou dotaci 10 milionů korun, kterou jsme na začátku dubna obdrželi a nyní ji čerpáme," doplnil hejtman Martin Netolický.
Zdroj a foto: Pardubický kraj