Kraj reaguje na nařízení vlády a řeší distribuci ochranných pomůcek k praktickým lékařům či do nemocnic…
Pardubice – Bezpečnostní rada Pardubického kraje pod vedením hejtmana Martina Netolického v úterý odpoledne projednávala aktuální situaci týkající se výskytu nákazy koronaviru v České republice a další postup ve vazbě na mimořádná opatření vydaná dnes po jednání Bezpečnostní rady státu.
„Bezpečnostní rada státu dnes rozhodla o několika velmi závažných opatřeních, která mají dopad nejen do činnosti základních a středních škol, ale i ostatních organizací, a proto musíme reagovat a zajistit distribuci informací jak přímo, tak nepřímo souvisejících s těmito nařízeními. My jsme v první fázi zajistili rozeslání informací pro starosty, ředitelé všech škol a školských zařízení, poskytovatele zdravotních služeb, sociálních služeb, knihovny, muzea či dopravce," uvedl hejtman a předseda krajské bezpečnostní rady Martin Netolický.
Ten informoval členy bezpečnostní rady o aktuálním stavu distribuce ochranných a dezinfekčních pomůcek. „Na základě včerejšího jednání epidemiologické komise jsme určili tři skladovací místa v areálech našich nemocnic v Chrudimi, Litomyšli a Ústí nad Orlicí. Ty jsou připravené na závoz, avšak v tuto chvíli nevíme, kolik kusů na který kraj bude k dispozici. Jako kraj bychom měli zajistit distribuci pro zdravotnickou záchrannou službu, krajské, městské a soukromé nemocnice, praktické lékaře včetně stomatologů a dětských lékařů, lékárníky a poskytovatele sociálních služeb. Ostatní bude řešit stát," řekl hejtman s tím, že každý zástupce jednotlivé profesní skupiny má nyní vydefinovat potřebné týdenní počty na celý kraj. „V pátek jsme obdrželi od zástupců státu informaci, že pro kraje by mělo být distribuováno přibližně 90 tisíc respirátorů měsíčně. Aktuální počty však neznáme," sdělil hejtman.
Jedním ze závěrů krajské bezpečnostní rady je požadavek na upřesnění metodiky, které ochranné pomůcky při jakém vyšetření a zdravotním úkonu se mají využívat. „Očekáváme jasné stanovisko od ústřední epidemiologické komise, aby nám sdělila, jaké ochranné prostředky pro jednotlivé zdravotní úkony a úkony v oblasti sociálních služeb včetně terénních služeb se mají využívat. To má vliv na stanovení jednotlivých počtů," sdělil hejtman.
Ten na středu dopoledne svolal jednání starostů obcí s rozšířenou působností a jejich bezpečnostních tajemníků. „Naší myšlenkou je, aby praktičtí a dětští lékaři mohli odebírat příslušný materiál právě na těchto 15 obcích, což by mělo celý proces urychlit a usnadnit. Výjimkou budou zřejmě pouze Pardubice, jelikož zde je praktických lékařů koncentrovaných na jednom místě mnoho. Vytvoříme závazný systém distribuce tak, abychom minimalizovali případné komplikace," doplnil hejtman Netolický.
Zdroj a foto: Pardubický kraj