Kraj získal prvních 10 tisíc roušek, které se dají využívat až pět dní…
Chrudim – Jedním z příkladů firem v našem kraji, které pomáhají v boji se stávající koronavirovou pandemií, je společnost EVONA v Chrudimi. Ta se zapojila do výroby textilních roušek a nyní začala ve spolupráci s pardubickým inovačním klastrem EWIC vyrábět roušky, jejichž ochranné účinky proti nákaze novým typem koronaviru jsou podstatně lepší, než u roušek aktuálně dostupných na trhu. Prvních 10 tisíc kusů roušek již Pardubický kraj získal a po dokončení potřebné certifikace bude možné jejich rozšíření i například do oblasti zdravotnictví.
„EVONA je tradiční českou firmou, která je navíc úzce spjatá s naším krajem, a proto je dobrým příkladem toho, jak se přizpůsobit ve stávající nelehké situaci. Nejprve firma začala dodávat na trh textilní roušky, kterých již nyní vyrobila okolo 200 tisíc a nyní ve spolupráci se společností zabývající se vývojem a výrobou filtračních a jiných materiálů na bázi nanotechnologií začíná šít roušky s označením AFM-S. Základní výhodou těchto roušek je především způsob fixace na obličej a materiál, ze kterého je rouška vyrobena, jelikož nepohlcuje vlhkost. Další výhodou je možnost opakovaného použití na základě jednoduché dezinfekce například napařovací žehličkou. V současné době probíhá proces certifikace roušky a následně bude možné po získání příslušných roušku využit také například ve zdravotnictví," uvedl hejtman Martin Netolický, který se zajímal také o využití nanomateriálů pro výrobu dalších ochranných prostředků.
„V tuto chvíli se stále více setkáváme s nedostatkem návleků na obuv či ochranných plášťů. Firma připravila první prototyp a nyní řeší, jak by mohla probíhat sériová výroba opět s opakovatelnou využitelností. Vzhledem k tomu, že overalů je nedostatek, tak naše nemocnice již zadala zkušební výrobu do pardubické věznice a deset plášťů se již testuje. Tato cesta by byla znovu možností, jak se více osamostatnit na centrálních dodávkách státu," řekl Martin Netolický.
Zdroj a foto: Pardubický kraj