Krajský rozpočet počítá s velkými investicemi i pomocí pro organizátory akcí, města a obce
KRAJ – O tři měsíce později, než je standardně zvykem, byla zahájena příprava krajského rozpočtu na rok 2023. Důvodem odkladu byla především nejasná situace ohledně cen energií. Hejtman Martin Netolický, který má v krajské radě rozpočet a finance na starosti, dnes jednal postupně se všemi gesčními radními a vedoucími odborů Krajského úřadu Pardubického kraje. Navržený rozpočet je opět proinvestiční s výraznou rezervou na stránce příjmů oproti predikci Ministerstva financí ČR. Na počátku roku jej navíc posílí přibližně 700 milionů ze zvýšeného inkasa daní letošního roku. Návrh rozpočtu bude v dalších krocích projednávat 21. listopadu krajská rada a 13. prosince také zastupitelé.
„Vzhledem k nejisté situaci ohledně cen plynu a elektrické energie, které nakupujeme centrálně pro všechny naše organizace, jsme nemohli zahájit přípravu krajského rozpočtu na konci léta tak, jak bylo v minulosti zvykem. Nyní vzhledem k zastropování cen energií můžeme konečně připravit jednotlivé kapitoly s tím, že výdajová stránka počítá právě se zastropovanými cenami energií. V tuto chvíli předpokládáme, že příjmová stránka bude přibližně pět miliard korun, což je o 700 milionů korun méně oproti predikci ministerstva financí. Tento konzervativní přístup k příjmové stránce rozpočtu se nám již několikrát v minulosti vyplatit, protože v případě negativního vývoje ekonomiky v průběhu roku nemusíme zasahovat například do již započatých investičních akcí či do vyhlášených dotačních titulů. Jít s rozpočtem až na krev se obzvlášť v této turbulentní době nemusí vyplatit," uvedl hejtman Martin Netolický.
Ten v úterý jednal se všemi členy krajské rady a vedoucími jednotlivých odborů Krajského úřadu Pardubického kraje. „V rámci prvního návrhu rozpočtu, o kterém jsme hovořili se všemi radními a vedoucími odborů, jsme zohlednili také desetiprocentní navýšení platů podle rozhodnutí vlády. Počítáme také s dofinancováním nárůstu pohonných hmot ve veřejné dopravě, či navýšením dotačních titulů o 20 procent. Chceme totiž v době, kdy se vše zdražuje, motivovat organizátory sportovních, kulturních, ale i společenských akcí k tomu, aby byli aktivní a život ve městech a obcích se nezastavil. Stejně tak chceme pomoci obcím v rámci dílčí investiční činnosti a podpořit tak jejich další rozvoj. Zároveň na výdajové stránce počítáme s tím, že po letech konečně dojde ke zvýšení podílu státu na provoz zdravotnické záchranné služby. V současnosti kraje hradí přibližně 65 procent provozu záchranek a zdravotní pojišťovny hradí zbylých 35 procent," řekl hejtman Netolický.
Navržený rozpočet počítá s dofinancováním velkých krajských investičních akcí. „Prioritou pro rok 2023 je pro nás dokončení centrálního urgentního příjmu v Pardubické nemocnici a přestavba Winternitzových automatických mlýnů na sídlo Východočeské galerie. Dále počítáme s postupnou přípravou projektových dokumentací na velké modernizace silnic II. a III. tříd a pokračování investic ve všech oblastech od zdravotnictví přes dopravu až po školství, a to s výraznou pomocí evropských fondů. K tomu by nám měl pomoci také převod zvýšeného daňového inkasa z letošního roku. V tuto chvíli počítáme s tím, že bychom mohli na začátku roku převádět přibližně 700 milionů korun, a to výhradně na investice," řekl hejtman s tím, že rozpočet budou 21. listopadu projednávat krajští radní a následně 13. prosince také zastupitelé.
Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj