Krok za krokem dostává centrální příjem v Pardubické nemocnici svojí tvář…
Pardubice – Přípravy na vybudování centrálních urgentních příjmů v Ústí nad Orlicí a Pardubicích pokračují. S dalším průběhem příprav pardubického projektu seznámili v pondělí hejtmana Martina Netolického generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje a.s. Tomáš Gottvald a ředitelka Pardubické a Chrudimské nemocnice Štěpánka Fraňková. V úterý pak proběhlo jednání všech zainteresovaných k oběma projektům s důrazem právě na projekt v Pardubické nemocnici.
„Ačkoliv je příprava na vybudování centrálního příjmu mnohem dále v Orlickoústecké nemocnici, kde již řešíme demolici stávajících objektů, na jejichž místě bude centrální příjem stát, tak paralelně s tím probíhají přípravy pardubického projektu, který je svým rozsahem větší, a tím pádem také náročnější nejen finančně, ale také co do plánování. Se zástupci nemocnice jsme debatovali o změnách, které nastaly od našeho srpnového setkání v rámci rozvržení druhého patra budovy, kde budou kromě stravovacího provozu, vzduchotechniky či kaple umístěny dva angiosály," uvedl hejtman Martin Netolický, který se zajímal také o způsob projednávání změn uvnitř nemocnice. „Paní ředitelka Fraňková se zavázala, že diskuse o vnitřním uspořádání a funkcionalitách jednotlivých nadzemních podlaží jsou vedeny společně s lékaři, sestrami a dalším personálem tak, abychom zajistili nejen maximální komfort pro pacienty, ale také pro samotné zaměstnance, kteří zde budou pracovat. Jejich postoje jsou pro nás velmi důležité," řekl hejtman Netolický.
Ten zároveň připomněl současné finanční krytí příprav celé stavby. „Momentálně máme finančně kryté vypracování projektové dokumentace za částku přesahující 54 milionů korun, a to v hodnotě necelých osmi milionů korun v rámci letošního rozpočtu a zbývající částka je plně kryta návrhem rozpočtu na rok 2019. Předpokládaná hodnota celé stavby činí 1,2 miliardy korun, kterou chceme kromě vlastního rozpočtu krýt také z úvěru Evropské investiční banky," doplnil hejtman Netolický, pro kterého je velmi důležité, aby obě stavby nenabíraly zbytečná prodlení. Proto jsou také organizovány pravidelné kontrolní dny.
Zástupci kraje a nemocnice se detailně seznámili také s vnitřním uspořádáním dalších podlaží, a také celkovým rozvržením v rámci celé sedmipodlažní budovy. „Z medicínského, ale i uživatelského hlediska je centrální příjem rozvržen velmi logicky a je patrné, že těmto detailům byla věnována maximální pozornost. Nestavíme budovu na příštích deset let, a proto je nutné brát v úvahu předpokládaný vývoj zdravotní péče v dalších desetiletích. Projekt však rozhodně není nijak uměle nafukovaný, ale je připraven tak, aby po vybudování sloužil další desítky let," uvedl radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.
V průběhu úterního jednání zazněly také informace týkající se územního rozhodnutí. „Žádost o územní rozhodnutí byla ve stanoveném termínu podána a do konce tohoto týdne by mělo být územní rozhodnutí vydáno. I přesto, že v rámci harmonogramu došlo k dílčím změnám, tak se jedná pouze o vnitřní posuny bez vlivu na celkový harmonogram," uvedl 1. náměstek hejtmana Roman Línek, který také připomněl umístění nové budovy. „Centrální příjem v Pardubicích vznikne v prostoru, který je dnes vymezen budovou bývalé dětské chirurgie a urologie a budovou jídelny. Právě budova dětské chirurgie je jednou z nejstarších objektů v nemocničním areálu a již roky neslouží svému účelu," dodal Línek.
Zdroj a foto: Pardubický kraj