Kůrovcový štáb: potřebujeme odpovědný přístup vlastníků a vláhu
KRAJ – V loňském roce se dařilo následky kůrovcové kalamity na většině území kraje zvládat o něco lépe než v předcházejících obdobích. Podmínky v prvním čtvrtletí letošního roku spojené s vývojem počasí jsou ale naopak horší než v roce minulém. A více tak nahrávají možnému výskytu kůrovce. Konstatovali to mimo jiné členové Kalamitního kůrovcového štábu Pardubického kraje, který pod vedením radního Miloslava Krčila zasedal v uplynulých dnech.
Vývoj počasí je jeden z důležitých faktorů. Pokud by mělo pokračovat dosavadní sucho, nejenomže budou stromy vůči kůrovci zranitelnější, ale ohroženo bude i zakládání nových porostů. Právě obnova lesů v souvislosti se současnou situací v Evropě, ale i problematika dopravy, přístup státu a cenový vývoj na trzích byla hlavní témata, o nichž se na jednání hovořilo.
Členové kalamitního štábu z lesnické praxe potvrdili, že krajské dotace pro vlastníky lesů do 50 ha se osvědčily. Menší vlastníky totiž efektivně motivují zbavit se napadených stromů a les postupně obnovovat. „Za loňský rok využili zájemci v kraji dotace v celkové výši zhruba 3,5 milionu korun, v dotačním titulu máme pro letošní rok připraveny čtyři miliony. Zažádat si mohou zájemci do konce září," doplnil radní Krčil.
Starší smrkové porosty mizí například na Chrudimsku a částečně i na Hlinecku. Kromě kůrovce k tomu přispěla například i vichřice vloni v červenci. A bohužel také někteří nezodpovědní vlastníci lesů.
„Budeme se snažit více spolupracovat s obcemi s rozšířenou působností, aby s vlastníky napadených porostů ještě intenzivněji komunikovali. Je to jedno z doporučení štábu. Všem nám totiž musí jít o to, aby odstranění a zpracování kůrovcového dřeva bylo co nejrychlejší. V současné době tomu nahrávají i vysoké výkupní ceny dřeva a je i dostatek zpracovatelských kapacit," uvedl radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil.
Autor: Bc. Denisa Píšová – oddělení komunikace / Pardubický kraj
Zdroj a foto:Pardubický kraj