Kurzy Sebeobrany pro ženy…

V dnešní době by se měla umět bránit i žena. I když  je považovaná za „slabé pohlaví". Nebezpečí, aniž chci strašit, číhá opravdu na každém kroku. Cestou do práce, z práce, za zábavou i ze zábavy nebo jen při obyčejné procházce. Většina lidí si už dávno zvykla poslouchat hudbu ze sluchátek a o to to má násilník snazší. Nejedná se jen o mladé dívky; i seniorky a starší ženy celkově jsou vystaveny násilí. Ať už domácímu, nebo zvenčí. A jaké by asi bylo překvapení takového „statečného" muže, kdyby se namísto poddajné oběti ocitl na zemi on sám! Proto je opravdu důležité umět se ubránit.

Každý den je v médiích alespoň jedna zpráva o přepadení. Kdysi jsem jednoho takového „hrdinu" zahnala prohlášením, že umím judo, ač to pravda nebyla. Dnes by to ženy, které absolvují takový kurz, mohly i názorně předvést.

Milé dívky a ženy, nespoléhejte, že vás zachrání princ na bílém koni, a převezměte svou ochranu do vlastních rukou.

Zeptali jsme se odborníka na sebeobranu, Jána Grulyó, který pořádá kurzy pro ženy již několikátým rokem v Pardubicích, Chrudimi, Přelouči i Praze.

 

Proč přemýšlet a začít se sebeobranou?

Úvodem bych chtěl říct, že následující odpovědi a myšlenky sděluji bez přemíry optimismu, bez přemíry pesimismu, ale čistě z realistického úhlu.

Myslím, že člověk nemusí být bezpečnostním expertem, aby viděl, že se svět mění. Bohužel k tomu horšímu, alespoň co se týče bezpečnostních hrozeb. Rizika různých forem napadení či útoků například při cestě na dovolenou se v některých zemích zvýšila. Na domácí půdě roste agresivita a brutalita pachatelů (odkaz na článek). Rovněž přibývají útoky pomocí zbraní, převážně nožem.

Na stránkách Ministerstva vnitra jsou přístupné statistiky trestné činnosti. Každý má možnost si udělat srovnání. Ale v podstatě není nutné hledat a srovnávat statistiky… stačí se podívat na krimi zprávy a nestačíte se divit.

Dál bych Vaši otázku nerozebíral. Myslím si, že rozumný člověk vidí, co se kolem něj děje. Na základě informací se pak může rozhodnout, jak se zachová, případně jaké přijme opatření.

Kromě totální ignorace problému (varianta 1) může, jak je to jen možné, upravit své chování (varianta 2), aby se případným střetům vyhnul (prevence). Pak je zde 3. možnost, kdy se na kurzech sebeobrany naučí, jak jednat v krizových situacích, když prevence selže a problém nastal.

Jak najít správný kurz sebeobrany?

Do našeho kurzu Praktické sebeobrany pro ženy se hlásí nově příchozí po doporučení od stávajících členek kurzu, dále pak na základě vlastního vyhledávání na internetu. Tím jsem odpověděl na část otázky. Tedy jak najít kurz sebeobrany. Rozlišit správný kurz je pro člověka, který nemá zkušenosti, poměrně složité.

Nejdůležitějším faktorem je instruktor, jeho zkušenosti a koncepce. Podstatné je zaměření kurzu – jestli je ten subjekt zaměřen na sport, nebo výhradně na sebeobranu. Jde o to, že při sebeobraně budete dělat věci, které nejsou v žádném případě slučitelné se sportem.

Doporučuji se podívat i na prezentační videa, která jsou buď přímo na stránkách různých kurzů, nebo na youtube kanálech. Myslím, že i laik už pak dokáže posoudit efektivitu kurzu.

Doporučuji se obloukem vyhnout kurzům, kde již při prvním pohledu vidíte, že „je to nějaké divné, nedůvěryhodné".

Jak probíhá Váš kurz sebeobrany pro ženy?

V současné době pracujeme na nových webových stránkách, abychom zpřehlednili zájemkyním o kurz potřebné informace. Nově totiž máme dvě kategorie služeb. Kategorie A jsou standardní kurzy, které probíhají pravidelně každý týden v Praze, Přelouči, Přelouči a Chrudimi.

Kategorie B jsou pak semináře určené pro širokou ženskou veřejnost od 18 let. Není nutná žádná vstupní znalost. Koncepce je postavená tak, aby techniky zvládla každá zájemkyně. Semináře obsahují jak základní principy, tak i obranné techniky vůči náročnějším útokům (ozbrojený útočník, dva a více útočníků). Ročně budou 4 semináře. Každý bude obsahovat stejnou základní kostru a pak se budou lišit náplní.

Zimní seminář 11. února 2018: důraz na základní kostru, obrana vůči různým formám útoků, řízený boj s figurantem oděném v celochrániči RED MAN.

Jarní Noční seminář na přelomu dubna a května: speciální seminář ve všech směrech, kdy bude obdoba Zimního semináře doplněna o další techniky. Navíc se zde zaměříme na stres a stresovou odolnost, únavu a další prvky, které mají za cíl utužit a zvednou vnitřní „morál" účastnic semináře.

Letní seminář 20.-21. 22. července 2018: třídenní seminář s řadou technik na různé formy útoků, řízený boj s RED MANEM, obrana proti noži včetně obrany s nožem a jinými prostředky osobní ochrany. Dále střelba z ostrých palných zbraní, poskytování první pomoci ve stížených podmínkách. Seminář bude obsahovat i teoretickou část, a to ustanovení trestního zákona – krajní nouze a nutná obrana, jak působí adrenalin v organizmu, emoční doba reakce organizmu na stres, co je bolest a její využití v sebeobraně a mnoho dalšího.

Zimní seminář na přelom října a listopadu 2018: kromě základní kostry zaměření na strhy, podmety a přehozy. Dále využití odstředivé síly, pohybu útočníka a další.

Rád bych uvedl, že pravidelná forma výuky, to jest skupina A, doplněná semináři sk. B je tou nejefektivnější formou, jak se sebeobraně věnovat.

Takže krátkodobé kurzy nenabízíte?

Koncepce našeho kurzu je postavená tak, aby připravila účastnice řešit středně těžké až těžké útoky na život a zdraví.

Dovedete si představit, že byste se to naučili za jedno dopoledne?

Naučit se jednat v zátěžových a krizových situacích, kde jde zúčastněné osobě o život a zdraví, trvá nějakou dobu. Ta je individuální, protože někdo se učí rychleji, někdo pomaleji. Kromě technické dovednosti – kdy se naučí zájemkyně samotné techniky sebeobrany, je zde důležitý nadstavbový faktor, kterým je psychika. Technická dovednost a psychická připravenost musí být v rovnováze.

Tuto dobu musí každá členka respektovat a ztotožnit se s tím.

Naše semináře jsou i pro širokou veřejnost z řad žen, které nechodí do pravidelného kurzu sk. A, a mají dva hlavní cíle:

  • uvést zájemkyně do problematiky, naučit je základním principům sebeobrany,
  • dát jim všechny podstatné informace, aby se mohly rozhodnout, zda budou pokračovat v kurzu sk. A.

Co byste chtěl říci závěrem?

Snad jen to, že kdo si tyto řádky přečte, ať se zamyslí nad vývojem situace ve světe, v Evropě a u nás. Taky nad tím, že nikdo nevíme, co bude a nebude dál…

Myslím, že platí dvě motta: 1) Lepší umět a nepotřebovat, než neumět a potřebovat. 2) Chceš-li mír, připravuj se na válku.         

Aktuální Seminář Sebeobrany pro ženy se koná 11. února 2018 od 8 do 14 hodin na Sportovním gymnáziu Dašická. Seminář je určen pro ženy a dívky od 18 let z řad široké veřejnosti. Přihlášky na: j.grulyo.k2@icloud.com (Událost na Facebooku)

Více informací a aktuální kurzy najdete na webu SEBEOBRANA PRO ŽENY

Zdroj: redakce Pardubice ŽIVĚ
Foto a video: Sebeobrana pro ženy


Ján Grulyó – vedoucí kurzů a instruktor

  • 12 let u ozbrojených složek, z toho 6 let u Operační skupiny pořádkové jednotky (dříve Průzkumná a pátrací skupina Policie České republiky)
  • Instruktor bojové přípravy, střelby, sebeobrany a taktiky
  • Hlavní instruktor Střeleckého oddílu Sportovního klubu Policie ČR
  • Veterán Policie České republiky

Dovednosti/praxe:

  • 17 let se věnuji bojovým uměním. Během toho jsem se pod záštitou světové federace WJJKO a české federace FJJČR zúčastnil mnoha seminářů za účelem načerpání nových zkušeností a dovedností. Semináře vedli renomovaní odborníci v oblasti bojových umění, např. p. Strauss (A), Schercher (D), Richter (SR), za ČR p. Petráš, p. Gibala a další. Dále jsem se zdokonaloval v aikido pod vedením p. Ortha a p. Maliny.
  • Zkušenosti z mnoha zákroků během policejní praxe (agresivní osoba, více osob, osoby v afektu, podnapilé osoby, ozbrojené osoby a další nestandardní a krizové situace).
  • Střelba z krátkých i dlouhých palných zbraní, náročné výcvikové formy v Combat střelbě při výcviku v OSPJ.
  • Účast na mnoha střeleckých soutěžích typu IPSC a Combat pořádaných civilními střeleckými kluby.
  • Reprezentant na střeleckých soutěžích pořádaných krajskými ředitelstvími Policie ČR.
  • Práce ve výškách a nad volnou hloubkou. Tréninky a výcviky ve slaňování z výšky s oporou ze skal a budov. Slaňování nad volnou hloubkou z konstrukcí, mostů a z vrtulníku. Slaňování nad volnou hloubkou z mostů do vody.
  • Lezení a slaňování (člen Českého horolezeckého svazu, instruktor lezení na umělých stěnách, držitel oprávnění k provádění prací ve výškách a nad volnou hloubkou).
  • Od roku 2006 jednatel a hlavní instruktor  K2 SAS s.r.o.(viz.www.k2sas.cz)

Sportovní klub Policie České republiky

  • Instruktoři bojové přípravy (techniky Ju-Jitsu, karate, taktika, psychologie)

Městská policie Pardubice

Oddělení prevence a kriminality (prevence, právní aspekty užití síly na svoji obranu, zákonné ustanovení paragrafů Nutná obrana, Krajní nouze a pomoc v nutné obraně trestního zákona)

Filosofie tréninků:
"JE LEPŠÍ UMĚT A NEPOTŘEBOVAT, NEŽ NEUMĚT A POTŘEBOVAT"

I když, anebo právě proto, že je považovaná…