Laboratoře Pardubické a Orlickoústecké nemocnice mají nové přístroje. Nemocnice Pardubického kraje tak výrazně navýší kapacitu vyšetřovaných vzorků…
KRAJ – Nemocnice Pardubického kraje (NPK) opět navýší kapacitu vyšetřovaných vzorků na covid-19. Do laboratoří v Pardubické a Orlickoústecké nemocnici totiž přibyly nové automatizované laboratorní přístroje, díky kterým každá z těchto laboratoří zvládne vyšetřit až 1000 vzorků denně.
Vzorky na nový typ koronaviru doposud v rámci Nemocnice Pardubického kraje vyšetřovaly dvě laboratoře, a to v Litomyšlské a Pardubické nemocnici. Nyní se k nim přidává ještě třetí – laboratoř Orlickoústecké nemocnice. V rámci NPK se tak při plném využití kapacit stran vybavení i personálu navýší počet vyšetřovaných vzorků až na 2500 za den. Přispěje k tomu především také fakt, že laboratoře v Pardubicích a Ústí nad Orlicí nyní disponují novými technologiemi.
„Jedná se o laboratorní roboty, respektive kompletní systém několika na sebe navazujících přístrojů. Ty dokážou velmi rychle zpracovat a připravit testované vzorky k dalšímu měření," vysvětluje primář oddělení klinické biochemie a diagnostiky Pardubické nemocnice Jiří Skalický. „Tato sestava přístrojů umožní podstatně snížit manuální kroky při zpracování vzorků a při správně nastavené logistice procesů navýšit kapacitu laboratoře," doplňuje Karel Kohoutek, náměstek léčebné péče a primář oddělení klinické biochemie a diagnostiky Orlickoústecké nemocnice.
Nasazení automatizovaných systémů umožní rychlejší izolaci nukleových kyselin, než je běžné u standardních PCR postupů. Hlavním přínosem automatizované technologie je možnost vyšetřovat větší množství vzorků najednou než doposud.
Zkrácení doby reakce a navýšení množství
Právě úspora času je jednou z hlavních výhod nových přístrojů. Řadu úkonů, kterou museli pracovníci laboratoří při vyšetřování vzorků dělat doposud ručně nebo na poloautomatických přístrojích, převezme automat. „Nové přístroje přinesou benefit nejen v podobě navýšení kapacity testování, ale také pomohou vytíženým pracovníkům laboratoří ušetřit čas a mnoho ruční práce," říká primářka oddělení klinické mikrobiologie Pardubické nemocnice Eva Zálabská.
Oba laboratorní roboty, které má Nemocnice Pardubického kraje v pronájmu, jsou v těchto dnech postupně uváděny do provozu. Do Pardubické nemocnice nový systém dorazil dnes a v následujících pár dnech bude nainstalován a zprovozněn. „Přístroj dokáže diagnostikovat 1000 až 1500 vzorků denně. Očekáváme, že systém bude plně zprovozněn a odzkoušen do konce týdne," říká Eva Zálabská. Instalace podobného systému, fungujícího na stejném principu jako ten pardubický, byla dokončena v Orlickoústecké nemocnici na konci minulého týdne. „V orlickoústecké laboratoři již proběhl zácvik laborantek a nastavení všech potřebných procesů. Prostupnost nového systému by tak nyní měla být až 1000 vzorků denně," upřesňuje Karel Kohoutek.
Vlastní vzorky ve vlastních laboratořích
Navýšení kapacit laboratoří Nemocnice Pardubického kraje díky novým technologiím bude mít i další výhodu. Vzhledem k navýšení průchodnosti odběrových míst NPK na konci října až na 1400 osob za den bylo nutné část odebraných vzorků odesílat do externích laboratoří. NPK tak pacientům nemohla zaručit, že jejich výsledky dorazí SMS zprávou nejpozději do druhého dne. Díky navýšení kapacity laboratoří bude možné vyšetřovat všechny vzorky odebrané na nemocničních odběrových místech v laboratořích v rámci NPK. Nemělo by se tak již stávat, že by pacientům dorazily výsledky s několikadenní prodlevou, protože odesílání SMS zpráv je v laboratořích NPK nastavené automaticky hned, jakmile je výsledek zadán do laboratorního systému.
Na test pouze s registrací
Nemocnice Pardubického kraje provozuje celkem čtyři odběrová místa, a to v Pardubické, Litomyšlské, Chrudimské a Orlickoústecké nemocnici. Poslední dvě jmenované nemocnice odebírají pouze pacienty, které odeslal na test praktický lékař nebo hygienik. Pardubické a litomyšlské odběrové místo odebírá i samoplátce. Na test se musí pacienti přihlašovat přes online rezervační systém na webových stránkách nemocnice. Stručný návod, jak postupovat, a odpovědi na nejčastěji kladené dotazy je možné najít zde.
Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje