Látku vědců z Univerzity Pardubice, která by měla zrychlovat lyže, testují čeští biatlonisté
Pardubice – Látku, která pomáhá zrychlit jízdu na lyžích, ale i na snowboardech, vyvinuli chemici z Univerzity Pardubice ve spolupráci s komerčním partnerem. Tým vědců z Fakulty chemicko-technologické se zabýval možností vyrobit novou sloučeninu, která bude šetrná k přírodě a funkční. Na směsi obsahující nově vyvinutou látku drží univerzita český patent.
„Naše látka je hydrofobní a snižuje povrchovou energii. To je vlastnost, která zvyšuje kluznost lyží," uvedl doc. David Veselý z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Byli bychom rádi, kdyby náš objev přispěl k vítězství českým talentům v lyžařských disciplínách, na snowboardech nebo biatlonovému týmu," věří vědec.
Hnacím motorem pro vývoj nového přípravku na mazání lyží byl postupný zákaz fluorovaných sloučenin, které se dosud využívaly jako součást vosků. V přírodě jsou totiž tyto látky nerozložitelné a škodí i lidskému zdraví. Chemici na vývoji novinky pracovali dva roky. Látka kromě přínosu pro jízdu a dobré aplikovatelnosti na polyethylen na skluznici totiž musí mít i další praktické vlastnosti. Například se nesmí z lyží moc rychle stírat nebo se ušpinit. „Vosk je relativně komplikovaná směs více složek, v níž hrají důležitou roli silikony. Naší nosnou myšlenkou ale je složka na bázi organokovové sloučeniny," popisuje doc. David Veselý. Nová patentovaná sloučenina obsahuje přírodní prvky jako křemík, kyslík, uhlík a vodík.
Objev chemiků z Univerzity Pardubice si možná zanedlouho budou moci vyzkoušet i běžní lyžaři. Firma z České republiky, ve které figuruje absolvent pardubické vysoké školy, se chystá na výrobu lyžařského vosku. Ten by měl obsahovat právě látku objevenou a vyrobenou na univerzitě.
„Syntéza naší aktivní složky vosku je poměrně sofistikovaná. Provádí se v několika krocích a v prostředí inertního plynu," popsal David Veselý z Fakulty chemicko-technologické výrobu nové sloučeniny. Licenční smlouvu na výrobu nově vyvinuté sloučeniny už oba partneři podepsali.
V týmu, který letos získal za vývoj látky cenu pardubického podnikatelského inkubátoru P-PINK, působí kromě doc. Davida Veselého, prof. Ing. Roman Jambor, Ph.D., Ing. Miroslav Novák, Ph.D., Ing. Michal Aman, Ph.D. a Ing. Michal Srb.
Autor: Mgr. Martina Macková – vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice
Foto: M. Reinberk, DiS – Univerzita Pardubice
Zdroj: Univerzita Pardubice