Lávka podle da Vinciho návrhu připomíná památku odbojářů v Bohdanči
Pardubicko – Krajina rybníků kolem Lázní Bohdaneč, jejíž podobu formovali Pernštejnové před 500 lety, má novou zajímavost. Opatovický kanál budovaný Vilémem z Pernštejna překlenul nedaleko golfového hřiště dřevěná samonosná lávka podle návrhu Leonarda da Vinciho, Vilémova současníka. V Bohdanči ale připomíná také dva významné legionáře a odbojáře z období 2. světové války spojené s touto oblastí, podplukovníka Karla Tillera a majora Franja Aubrechta.
„Vznikla zde takzvaná cesta legionáře, která provede turisty mezi oběma břehy kanálu, kde jsou umístěny informační panely o pohnutých osudech obou mužů. Jejich památku bude nyní propagovat i Československá obec legionářská, která je zařadí mezi stálá místa zájmu. Místní krajina má velký turistický potenciál a věřím, že si sem najde mnoho lidí cestu jak za přírodou, tak za historií nebo za sportem," řekl Alexandr Krejčíř, radní Pardubického kraje pro cestovní ruch, sport a volnočasové aktivity.
Město Lázně Bohdaneč a Rybniční hospodářství daly souhlas se stavbou lávky na svých pozemcích na obou stranách Opatovického kanálu a Povodí Labe udělilo souhlas jako správce vodního toku. Zcela zásadní a velmi aktivní roli ovšem hráli zástupci Golf Resortu Lázně Bohdaneč, kteří zajistili projekční přípravu lávky, její financování, zajištění stavby samotné a výběr zhotovitele, kterým byla společnost Chládek a Tintěra. Její nový název je Lávka mjr. Aubrechta a cedulky na obou březích kromě jejího jména mají rovněž datum osazení lávky přes Opatovický kanál: 30. 6. 2022.
„Výběr místa, kde lávka stojí, není náhodný. Na její druhé straně navazuje na malou pěšinku, která před 80 lety vedla kolem chaty podplukovníka Tillera. Ta stála mezi rybníky Zábranský Nový a Zábranský Dolní a dnes již neexistuje. Shořela koncem 2. světové války a byla symbolem spolupráce dvou významných bohdanečských osobností, legionářů a důstojníků československé armády podplukovníka Karla Tillera a majora Franja Aubrechta," vysvětluje jeden z iniciátorů nové stezky Adolf Vondrka a pokračuje: „Oba prošli boji 1. světové války a staly se italskými legionáři. V armádě sloužili i mezi válkami až do rozpuštění armády. V Auberchtově jednotce v Bohdanči se objevil Alfréd Bartoš, který pak tohoto kontaktu využil během působení výsadku SILVER A na Pardubicku a v Tillerově chatě našel krátký azyl. Oba důstojníci byli během nacistické okupace sledováni, Aubrecht byl opakovaně gestapem vyslýchán a Tiller zatčen a vězněn až do konce války. Ani jejich další osudy nebyly jednoduché, Tiller byl nucen emigrovat a Aubrecht byl ve vykonstruovaném procesu uvězněn a propuštěn až na amnestii v roce 1960."
Slavnostního otevření stezky a lávky se zúčastnily i dcera majora Franja Aubrechta, paní Milena Dolanská z Bohdanče, která letos v srpnu oslavila výročí 95 let, a vnučka, paní Milena Kučerová s dalšími členy rodiny. Osudy jejich předka, Franja Aubrechta, jsou tak trochu i osudy Československa, České republiky a nás všech.
Autor: PhDr. Zuzana Nováková
Zdroj a foto: Pardubický kraj