Letní stadion získává nejen novou podobu, nový bude mít i název
Pardubice – Stavba fotbalového stadionu spěje do finále a spolu s tím město zvažuje také budoucí název areálu. Nově by měl letní stadion nést jméno po významném fotbalovém donátorovi a nadšenci Arnoštu Košťálovi, který ve 40. letech 20. století působil také jako místopředseda fotbalového klubu SK Pardubice. Oficiální název „Stadion Arnošta Košťála" na svém dnešním jednání již odsouhlasili také zastupitelé města.
„Při zvažování pojmenování území stadionu, které je památkově chráněno, a kde západní tribuna navazuje na odkaz své původní podoby ze 30. let, jsme hledali významnou historickou osobnost, která bude úzce spjata s fotbalem a zároveň bude mít výrazný společenský přesah nejenom pardubického, ale i celostátního významu. A takovou osobností je Arnošt Košťál, úspěšný hoteliér, který provozoval Grand a později Veselku, se stal významnou součástí pardubického protinacistického odboje, když se zapojil do sítě organizované npor. Bartošem, velitelem výsadkářské skupiny Silver A vysazené na území protektorátu v prosinci 1941, což se mu nakonec stalo osudným, jelikož byl v roce 1942 spolu s řadou dalších vlastenců popraven v areálu dnešního Památníku Zámeček. Málokdo však ví, že byl velkým donátorem tehdejšího SK Pardubice, v roce 1941 byl navíc zvolen jeho prvním místopředsedou a ustanoven předsedou fotbalového odboru. Jednalo se o velmi úspěšné období pardubického fotbalu, které se odehrávalo právě na tehdejším všesportovním stadionu, kam se fotbal vrací. Pojmenování areálu po Arnoštu Košťálovi proto považujeme za další projev pocty a poděkování za vše, co pro Pardubice udělal," popisuje důvody navrženého názvu území stadionu náměstek primátora zodpovědný za oblast sportu Jakub Rychtecký s tím, že pojmenování konzultoval nejenom se zástupci pardubického fotbalu, ředitelem Památníku Zámeček Viktorem Janákem, ale i Košťálovou rodinou, konkrétně s dcerou Annou Bekarovou. Právě po konzultaci s rodinou jsme se rozhodli pro pojmenování křestním jménem „Arnošt", nikoliv „Erno", jak je zažito v souvislosti s pojmenováním ulice nebo základní školy. Podle informací od rodiny mu doma ani přátelé nikdy neříkali „Erno", ale „Erna". Dcera si této pocty pro otce velmi váží a shodli jsme se, že nejvhodnější bude při pojmenování stadionu použít křestní jméno jejího tatínka „Arnošt"," vysvětluje náměstek Rychtecký a dodává, že letos si Pardubice i Památník Zámeček připomínají 80. let výročí Heydrichiády.
Rekonstrukce areálu, který vznikl ve 30. letech 20. století pro účely celostátní výstavy tělesné výchovy a sportu, přitom míří do svého finále. V současné době probíhají dokončovací práce s cílem otevřít stadion na první jarní ligový zápas klubů FK Pardubice a SK Slavia Praha, které se odehraje 4. února 2023. Radnice navíc v tuto chvíli jedná o detailech nájemního vztahu mezi městem a pardubickým fotbalovým klubem. „Historie, která je se stadionem a jménem Arnošta Košťála spojena, si opravdu vážíme a je to za nás velmi hezká a důstojná připomínka této osobnosti, která přispěla k rozvoji pardubického fotbalu. Máme dohodu se zástupci města, že název Stadion Arnošta Košťála, který by toto území mohlo nově získat, nás navíc žádným způsobem neomezí v hledání komerčních partnerů a jejich spojením s názvem stadionu a souvisejícími reklamními plochami, jako se tomu děje i v případě jiných stadionů," podotýká za klub FK Pardubice předseda představenstva Vladimír Pitter.
Jedním z předkladatelů záměru pojmenování stadionu byl také fotbalový historik a PR manažer FK Pardubice Radek Klier. „Košťál byl považován za největšího donátora SK Pardubice a velkého podporovatele pardubického sportu, vedle fotbalu také například atletiky či volejbal. Druhá polovina třicátých let byla ze sportovního hlediska úspěšným obdobím fotbalistů v nejvyšší československé lize. Největším úspěchem bylo třetí místo, kterého se klubu povedlo dosáhnout třikrát po sobě, v sezonách 1938/39, 1939/40, 1940/41. Často byl ve styku s týmem, který hrál na tehdy Všesportovním stadionu, mezi sportovci byl velmi oblíbenou a respektovanou osobností. A tak není tedy divu, že byl v polovině března roku 1942 Valnou hromadou SK Pardubice znovu zvolen do stejné klubové funkce, tedy v době, kdy naplno spolupracoval s odbojem," dokresluje důvody návrhu Radek Klier.
Stadion bude po rekonstrukci splňovat podmínky Fotbalové asociace ČR FAČR pro I. ligu ČMFS a podmínky Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) pro stadiony kategorie 3. Bude mít kapacitu 4600 diváckých míst, z toho 600 na historické západní tribuně. V případě potřeby bude možno v dalších letech přístavbami nových tribun zvýšit kapacitu stadionu na 6,5 tisíce až 8 tisíc míst.
Autor: Iveta Koubková
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic