Litomyšlské očkovací centrum proti covid-19 je již v provozu…

Litomyšl – V budově N – neurologické ambulanci – v areálu Litomyšlské nemocnice se v druhé polovině ledna začalo s očkováním seniorů starších 80 let na covid-19. Tyto moderní a bezbariérové prostory vybrali zástupci nemocnice, města a Pardubického kraje pro zajištění maximálního komfortu pacientů i zdravotnického personálu. Výhodou je i možnost parkování přímo v areálu nemocnice a dostupnost místa z nedalekého autobusového nádraží.

Očkovací centrum v nemocnici oficiálně spustili od 1. února, ale před tímto termínem fungovalo po několik dní ve zkušebním režimu, kdy personál již očkoval přihlášené pacienty. Kromě očkovacího centra v nemocnici fungují i dvě odběrová místa na testování na covid-19. „Ve spolupráci s vedením nemocnice a krajem jsme dostali od státu za úkol očkovací centrum vybudovat do začátku února, což se podařilo a moc děkuji všem, kteří dali ruku k dílu. Od začátku jsme preferovali umístění v nemocnici a ideálně v neurologické ambulanci, protože poskytuje dobré zázemí jak pro očkované, tak pro očkující. Je tam okamžitá možnost komukoliv poskytnout pomoc v případě jakýchkoliv komplikací a v nemocnici navíc standardně pracují se zdravotnickým odpadem, jako jsou použité jehly a podobně. Uvnitř areálu je nové parkoviště, kde by mělo po dohodě s nemocnicí být po dobu provozu očkovacího centra prodlouženo bezplatné parkování na jednu hodinu, prostory jsou bezbariérové a snadno dostupné i pro spoluobčany s horší pohyblivostí, což je naprostý základ. Umístění v nemocnici tedy dává největší smysl pro všechny strany. Za město ještě pomůžeme s informačním značením a poskytneme administrativní pracovníky, aby se zdravotníci mohli věnovat jen očkování a nemuseli ztrácet čas s vyplňováním dat pro stát," uvedl ke startu očkovacího centra starosta Daniel Brýdl.

Nejprve lidé 80+

To, kdo se bude očkovat, určují podmínky dané vládou a ministerstvem zdravotnictví. Ve fázi IA, která stále běží, se jako první očkují občané starší 80 let a vybrané profese, například zdravotníci a členové integrovaného záchranného sytému. První dávky vakcín již také dostali někteří klienti domovů pro seniory, očkování klientů se řeší odděleně od očkování veřejnosti. Na očkování je nutné se předem přihlásit do speciálního systému, dostanete se do něj například přes rozcestník crs.uzis.cz či přímo na adrese registrace.mzcr.cz

Dotyčný nebo jeho rodinný příslušník do formuláře zadá telefonní číslo, na které mu přijde kód pro potvrzení. Přihlášený bude poté zadávat jméno, trvalé bydliště, rodné číslo, název své zdravotní pojišťovny a vybere také preferované místo, kde se chce nechat očkovat. Lidem, kteří nemohou či nechtějí využít této metody, s přihláškou pomohou například operátoři na bezplatné infolince 1221 (je k dispozici v pracovních dnech od 8 do 19 hodin a o víkendu od 9 do 16.30 hodin).

Pokud budete mít k očkování dotazy, můžete využít nabídky městského úřadu, který od 1. února zprovozní infolinku na tel. čísle 605 929 273, kde se vám pokusí pomoci každý pracovní den od 8 do 10 hod.

Vláda již avizovala, že start fáze IB, kdy by například mělo dojít k očkování hospitalizovaných osob nad 65 let, seniorů v rozmezí 75 až 79 let či dalších vybraných profesí, jako je nezdravotnický personál nemocnic či příslušníci armády, bude posunut na následující týdny, až se skončí s vakcinací seniorů nad 80 let. Jelikož již došlo ke změnám avizovaných termínů, doporučujeme sledovat zpravodajství či případně weby vlada.cz a mzcr.cz

Jak se očkuje?

„Lidem zapsaným v registru je přiděleno datum a čas vakcinace. Když přijdou na recepci vakcinačního centra, naši kolegové si je zapíšou, zkontrolují v seznamu a pomohou jim vyplnit zdravotní formulář a souhlas s vakcinací. Následně jsou zadáni do systému nemocnice a pozváni do ordinace lékaře. Je jim změřena tělesná teplota. Lékař s nimi projde zdravotní formulář i souhlas s vakcinací, vyšetří je a zodpoví otázky. Poté rozhodne, zda je možné očkování podstoupit či nikoliv. Zdravotní sestra následně aplikuje očkovací látku injekční stříkačkou tenkou jehlou do deltového svalu. Z ordinace odchází očkovaný se zprávou o typu vakcíny do čekárny, kde je pod dohledem dalších 30 minut. Na recepci je proveden zápis do celostátního systému. Před odchodem je očkovanému doporučeno být dva až tři dny bez větší fyzické námahy a je mu přidělen termín na druhou dávku. V současné době už rezervační systém přiděluje oba termíny očkování automaticky, a to s intervalem 28 dní," popisuje celý proces lékař Vít Heblt z litomyšlského očkovacího centra.

Centrum v neurologické ambulanci funguje osm hodin denně a za tuto dobu v něm zvládnou naočkovat až 200 osob. Vše ale závisí na dodávkách vakcín ze strany státu.

Autor: Michele Vojáček tiskový mluvčí Městský úřad Litomyšl
Zdroj a foto: Městský úřad Litomyšl