LLG nabídne na svých odběrových místech nově i antigenní testy…
Pardubice – Společnost Laboratoře lékařské genetiky (LLG) začne od 26. listopadu na svých dvou odběrových místech v Praze u polikliniky Prosek a v Pardubicích u polikliniky KOLF nabízet nově i antigenní testy. Ty jsou vhodné zejména pro osoby, u nichž je podezření, že se nedávno infikovali, jsou pravděpodobně v ranné fázi onemocnění a zároveň se u nich již projevily příznaky typické pro onemocnění COVID-19. Jedná se o osoby se střední až vysokou virovou náloží.
Hlavním důvodem nabídky antigenních testů do produktové nabídky je zpřístupnit testování klientům v co nejširším rozsahu. Cena za test bude 750 Kč. Test je možné hradit jako samoplátce, ale může na něj i lékař vystavit E-žádanku, podobně jako na PCR test.
Adresy odběrových míst LLG, kde je nově možné antigenní test absolvovat
- Lovosická 440, 190 00 Praha 9 (před poliklinikou Prosek)
- Masarykovo nám. 2667, 530 02 Pardubice I-Zelené Předměstí (před poliklinikou KOLF)
„Antigenní test se provádí na tzv. testovací kazetě, která je svým principem i podobou podobná těhotenskému testu. Pokud vzorek obsahuje specifické antigeny pro onemocnění COVID-19, tak se v části testovací linie objeví barevný kontrastní proužek. Pokud vzorek neobsahuje antigeny, tak se v oblasti testovací linie neobjeví žádný barevný pruh, což naopak indikuje negativní výsledek. Pro kontrolu celé metody se v kontrolní linii objeví barevný pruh, což znamená, že test byl proveden správně. Odběr vzorku u antigenního testu je stejný jako u standardního PCR testu, tedy stěrem z nosohltanu, ale zatímco PCR test pátrá přímo po přítomnosti RNA viru, antigenní testy místo genetické informace detekují antigeny na jeho povrchu", uvedla k zavedení antigenních testů ředitelka LLG Eva Koblížková.
Detekování nemoci antigenním testem je nejoptimálnější v době těsně (do 5 dní) po pravděpodobném infikování od COVID pozitivního člověka. Výhodou antigenního testu je jeho rychlost. Výsledek se dozví testovaná osoba ihned na odběrovém místě za cca 15 minut. Antigenní testy mají nižší citlivost (senzitivitu), uváděnou většinou v rozmezí 85 až 95 % v porovnání s metodou PCR. Antigenní test nelze tedy chápat jako rovnocenný ekvivalent PCR testu, ale pokud se využívají správně, jsou určitě důležitou součástí spektra testovacích metod na přítomnost onemocnění COVID-19 a jejich používání má smysl.
Pro jednotlivé osoby je vhodný u lidí v době těsně po předpokládaném nakažení, u nichž už se zároveň projevily diagnostické příznaky respiračního onemocnění. Případný negativní výsledek vzhledem k nižší citlivosti ovšem samozřejmě nevylučuje onemocnění COVID-19. Naopak tento typ testu není vhodný k vyšetřování osob s nízkou pravděpodobností infekce, tj. například u lidí bez příznaků, jež nebyli v kontaktu s pozitivní COVID osobou.
„Antigenní testy a jejich opakované použití je vhodné používat napříkladjako rychlotest u nějaké větší skupiny nakažených osob (ve firmě apod.). Následně se pak dají ověřit citlivějšími PCR testy, což je určitě vhodný postup, který má logické opodstatnění Antigenní testy mohou také sloužit jako orientační diagnostický test při nedostupnosti PCR testů. V takovém případě je vhodné opakované testování, které by v případě antigenního testu nemělo být dříve než za 2 dny", doplnila k využití testů ředitelka LLG Eva Koblížková.
V případě, že budou mít zájemci k odběrovým místům či k testování navazující dotazy, mohou se obrátit na naši COVID INFOLINKU (+420) 607 400 401, která je v provozu po-pá 7:00-15:00 hod., nebo nám mohou napsat na náš email covid@genetikapardubice.cz.
Zdroj a foto: GHC GENETICS