Magie čísel fungovala i při krádeži…
Pardubice – Dvacátého druhého druhý, dva tisíce dvacet dva a podezřelý z krádeže, který právě slavil dvaadvacáté narozeniny. Náhoda? Ne, to se nám v Pardubicích opravdu stalo.
Kouzelnou kombinaci čísel ale zkazil čas zadržení, protože k tomu došlo o půl sedmé a také to, že muž bral mýdla a šampony za devět set korun. Zkušenost nám říká, že důvodem této krádeže patrně nebyla snaha zlepšit tělesnou hygienu, ale následný prodej kosmetiky dále s cílem zisku finančních prostředků. Zboží, které ukradl, bylo muži nabídnuto k odkoupení, ale to už zadržený oslavenec odmítl. Od strážníků dostal pokutu. Ve výši dva tisíce.
Romeo si spletl dům
Chvíli po páté hodině ráno a rány dveře. Nějaký muž buší a křičí. Hlídka na místě zastihla známého potížistu, který se mužům zákona svěřil, že má podezření, že jej jeho přítelkyně podvádí. Vztah asi bude čerstvý a přítelkyně nová. Muž možná bušil do správných dveří, ale v jiném domě…
Splašené poplachové čidlo měl na svědomí pracovitý pavouk na noční směně
Po Pardubicích jsou desítky objektů, které za nás elektronika v noci hlídá. Někdy se i čidlo splete a signál sice pípne, ale pak se odmlčí, jenže tentokrát zvonil a odmítal přestat. Vzhledem k tomu, že se tak stalo v úterý po deváté hodině večer v budově úřadu, nebylo asi pravděpodobné, že by šlo o prodloužené úřední hodiny. Na místo tedy do noci vyjela hlídka prověřit zabezpečení budovy, což je věc, kterou strážníci mají také v popisu práce.
Školky, školy, úřady. Jsou to desítky adres a na jednu z nich v centru hlídka vyjela. V cílové destinaci tma a ticho, což byl ale přesný opak toho, co se dělo na zabezpečovacím pultu na operačním středisku, který stále vyhrával jako diskotéka. Nezbylo než zavolat někoho s klíči a vydat se na stezku odvahy pátrat po narušiteli.
Strážníci vyrazili mezi kanceláře, spisy a šanony ke splašenému čidlu a dorazili k záhadě, nad kterou by zajásala i Aghata Christie. Místnost zavřená a liduprázdná. V případě detektivního románu by na zemi nejspíše chladlo tělo nebožtíka a strážníci by ještě museli sháněti inspektora, aby zhruba deset stran před koncem ukázal na hlavního podezřelého nebo na třesoucího se Arnošta Sýkoru jakožto univerzálního dědice. V našem případě muži zákona tuto fázi detektivního pátrání o délce cca 250 stran přeskočili a šli ke zdroji signálu – k samotnému čidlu.
Nebudeme vás dlouho napínat, usvědčen byl Spiderman. Bližším pohledem totiž hlídka zjistila, že celé pozdvižení způsobil pavouk, který si přímo před senzorem rozplánoval noční směnu spojenou s utkáním sítě. Strážníci tuto černou pavučinovou stavbu odstranili, pavouka důrazně poučili a vykázali jej na vhodnější a především vzdálenější místo. A na místě i na signálním pultu opět zavládl klid a mír.
Autor: Bc. Jiří Sejkora – Preventivní a informační služba Městská Policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská Policie Pardubice