MASky musí o svoje místo bojovat. Vepříkovská deklarace získává podporu venkova…
KRAJ – V kulturním domě v Českých Heřmanicích se uskutečnilo společné setkání Rady Pardubického kraje se zástupci mikroregionů a Místních akčních skupin Pardubického kraje s názvem Spojujeme venkov, které zorganizovalo Sdružení místních samospráv ČR Pardubického kraje. Každý z přítomných krajských radních představil starostům priority a aktuality v rámci své gesce. Diskuse se pak zabývala především fungováním a budoucností regionální politiky a Místních akčních skupin po roce 2020. Shromáždění na závěr svého jednání jednomyslně podpořilo Vepříkovskou deklaraci, kterou vydalo Sdružení místních samospráv ČR právě k budoucnosti regionální politiky pro nové programové období evropských fondů. Na tuto debatu navázalo setkání starostů s poslanci a senátory z regionu.
„Situace Místních akčních skupin není bohužel veselá, což vychází především z postojů Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Měl jsem možnost se podílet na formování programového prohlášení vlády a přestože MMR po roce 2020 počítá s využitím Komunitně vedeného místního rozvoje, ne zcela ale počítá s MASkami. Pořád je však čas, aby bojovaly o svoji existenci. Jsem přesvědčený o tom, že není dobré, aby Česká republika každých sedm let měnila strukturu pro čerpání evropských fondů," uvedl hejtman Martin Netolický, který také zmínil, že krajská podpora Místním akčním skupinám bude pokračovat i v příštím roce. „Pro letošní rok jsme na malou krajskou metodu LEADER vyčlenili pro každou MASku 400 tisíc korun a k tomu 100 tisíc na provoz. Provozní částka nebude v příštím roce poskytnuta, ale tyto prostředky se přesunou právě na investiční aktivity. MASky tak o prostředky z kraje rozhodně nepřijdou," řekl hejtman Netolický, který se společně s kolegy připojil k textu takzvané Vepříkovské deklarace.
Vepříkovská deklarace
Jedná se o prohlášení Sdružení místních samospráv ČR k budoucnosti regionální politiky po roce 2020. Signatáři deklarace požadují naplnění sedmi základních bodů: subsidiarita, znalost venkova, území, principy, strategie, operační program pro územní dimenzi a čerpání. „Obáváme se, že v přípravách budoucího nastavení evropských strukturálních investičních fondů jsou venkovské regiony opomíjeny, což je pro nás nepřijatelné. V rámci deklarace, ke které se na našem setkání připojili všichni přítomní, požadujeme mimo jiné snížení počtu operačních programů a byrokracie spojené s administrací projektů, ale také zachování principu subsidiarity, tedy přístupu, kdy se problémy řeší na té úrovni správy věcí veřejných, kde je to nejúčelnější," uvedl za krajské SMS ČR starosta Českých Heřmanic Pavel Eliáš. Deklarace je výchozím dokumentem, který shrnuje postoj SMS ČR před jednáními s dalšími aktéry, kterými jsou například Asociace krajů ČR, Svaz měst a obcí, Národní síť místních akčních skupin nebo Spolek pro obnovu venkova.
Kraj je pro obce partnerem, shodují se radní
Jednání se zástupci MAS a mikroregionů byli přítomni také členové krajské rady. První náměstek hejtmana pro investice, majetek a kulturu Roman Línek seznámil přítomné s aktuální krajskou podporou obcím v oblasti kultury a majetku. Hovořil mimo jiné o převodech pozemků z obcí na kraj a obráceně či příspěvcích na opravy drobných kulturních památek včetně zvoniček či křížků. Záležitosti v oblasti zdravotnictví včetně plánu na vybudování nové nemocnice v Moravské Třebové, či průběh příprav výstavby centrálních urgentních příjmů představil starostům radní pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr. Bohumil Bernášek, do jehož gesce spadá školství, se věnoval především snahám kraje o rozvoj technického a přírodovědného vzdělávání včetně investic do rekonstrukcí škol a pořizování moderního vybavení nejen učeben odborného výcviku, ale také stravovacích prostor či sociálních zařízení. Regionální rozvoj spadá do oblasti působnosti krajské radní Hany Štěpánové, která vnímá problémy starostů také ze svého dlouholetého působení v pozici starostky Morašic. Dotace na Místní akční skupiny je součástí krajského Programu obnovy venkova, který spadá do gesce Václava Kroutila, který mimo jiné informoval starosty, že se v letošním roce kraji podařilo navýšit finanční prostředky v rámci tohoto programu, z něhož bylo celkově podpořeno 375 žádostí v rekordní částce 63,3 milionu korun.
Zdroj a foto: Pardubický kraj