Město systematicky bojuje proti hlodavcům…

Pardubice – Pardubice čeká na podzim celoplošná deratizace, při níž budou umístěny do kanalizace i na veřejná prostranství certifikované nástrahy, které mají ve městě omezit populaci hlodavců, zejména potkanů. Mimo to budou v průběhu letošního roku a v příštím roce nástrahy pokládány na místa se zvýšeným výskytem těchto hlodavců. Pardubice tímto způsobem bojují proti přenašečům nebezpečných chorob již několik let. Díky taktice, která přijde během dvou let zhruba na 140 tisíc korun a střídá se při ní celoplošná a ohnisková deratizace, se městu daří držet populaci škůdců v přijatelných mezích.

Deratizace„Jednotná metodika, jak proti hlodavcům bojovat, neexistuje. Některá města provádějí celoplošnou deratizaci jednou za čas, většinou v době, kdy se již potkani přemnožili. Nám se osvědčil způsob, kdy celoplošnou deratizaci střídá pokládání návnady do ohnisek s větším výskytem hlodavců. Snažíme se tak snížit populaci pod práh přijatelnosti. Zbavit se jich úplně se nám ale nepodaří, potkani jsou velmi inteligentní a přizpůsobiví," řekl vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Miroslav Míča.

V loňském roce prošlo město dílčí deratizací, při které bylo řešeno zhruba 80 podnětů o výskytu hlodavců.  Letos je kromě ní na podzim na řadě ještě celoplošná komplexní deratizace. V průběhu několika týdnů položí pracovníci deratizační firmy na různých místech města nástrahy a sledují, jak jsou hlodavci odebírány. Jejich úkolem je také odklízení uhynulých zvířat. Nástrahy jsou pokládány nejprve do kanalizační sítě a na veřejná prostranství v okrajových částech města a následně pak v centru. Mnohem efektivnější je, když jsou nástrahy umístěny ve stejný čas i v rodinných domech, bytových domech, provozovnách a podobně. Termín celoplošné deratizace bude zveřejněn v radničním zpravodaji.

Potkani žijí všude, kde najdou dostatek potravy. V kanálech, v obytných domech, ve sklepích, v okolí kontejnerů na odpadky a podobně. Osidlují každou vhodnou škvíru, šplhají i po poměrně hladkých stěnách, jsou schopni se prokousat skrz beton, překousat slabší pletivo či kabely. Škodí všude, kde se skladují potraviny, jsou přenašeči nebezpečných infekčních chorob, jako je vzteklina, tularemie, salmonela a podobně. Samice může ročně odchovat i 60 mláďat.

Zdroj: Magistrát města Pardubic
Foto ilustrační