Milostivé léto usnadní zaplacení dluhů vůči státu, krajům, městům a obcím a jejich organizacím…

Pardubice – Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický jednal dnes s poslancem Markem Výborným. Mezi projednávaná témata patřila problematika rekodifikace stavebního práva, ale také novela exekučního řádu včetně takzvaného milostivého léta. To umožní dlužníkům od 28. října do 28. ledna za výhodnějších podmínek se zbavit exekucí u dluhů vůči veřejné správě, a to včetně institucí a organizací s majetkovým podílem státu, krajů, měst a obcí.  

„Po dohodě s panem poslancem Výborným oslovíme všechna města a obce v našem kraji s prosbou o aktivní komunikaci směrem k dlužníkům, kteří mají pohledávky vůči veřejné správě a to včetně například dopravních podniků či dalších organizací s majetkovou účastí státu, měst a obcí," uvedl hejtman Martin Netolický. „Jedná se jednorázový generální pardon na období tří měsíců od 28. října do 28. ledna, kdy dlužník bude muset splatit jistinu původního dluhu a k tomu doplatit 907,50 korun za náklady na zastavení exekuce. Odpadne tak často ta zásadní částka, tedy takzvané příslušenství, což jsou úroky, pokuty nebo poplatky za nesplácení," vysvětlil hejtman Martin Netolický. 

Poslanec Marek Výborný byl jedním z autorů této úpravy exekučního řádu. „Osobně jsem přesvědčený, že toto tříměsíční období může být výhodné pro obě strany a především pro ty dlužníky, kteří mají reálný zájem na tom své dluhy splatit, avšak problémem je často právě příslušenství, které mnohdy činí několikanásobek původního dluhu. Pro města a obce navíc vzniká šance na to, že bude původní dluh splacen, což by se u řady dlužníků za standardní situace nikdy nestalo. Jedná se tak opravdu o pomocnou ruku pro ty zodpovědnější dlužníky," sdělil Marek Výborný.

Odložení účinnosti stavebního zákona by měla nová sněmovna projednat ve zrychleném režimu

Hejtman Netolický s poslancem Výborným, který je zvolený za Pardubický kraj, řešili také rekodifikaci stavebního práva a zákonodárnou iniciativu Pardubického kraje, která navrhuje odložení účinnosti nového stavebního zákona ve všech stupních vždy o jeden rok. Oba se shodli na tom, že je nezbytné, aby nově zvolení zákonodárci projednali krajskou iniciativu ve zrychleném režimu. „V rámci naší argumentace navrhujeme, aby Poslanecká sněmovna vyslovila souhlas s návrhem již v prvním čtení, a to podle § 90 odst. 2 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Je to z toho důvodu, aby upravená podoba zákona mohla nabýt účinnosti 1. ledna 2022, tedy v čase, v němž by měla již nabýt účinnosti některá ustanovení, jejichž účinnost chceme naším návrhem odložit," objasnil důvody hejtman Martin Netolický. "Tím se vytvoří prostor, aby se noví poslanci a vláda k zásadním změnám stavebního zákona vrátili a hledali konsensus i s krajskými a obecními samosprávami," uzavřel poslanec Marek Výborný.

Zdroj a foto: Pardubický kraj