Mladí vědci se díky svým úspěšným projektům podívají za hranice…
Pardubice – Jedním z mnoha negativních důsledků šíření covidu v posledních dvou letech byla absence školních soutěží a přehlídek, které žákům pomáhají se dále rozvíjet. V letošním roce byla situace příznivější, a nic tak nebránilo tomu, aby se v pardubickém Ideonu opět uskutečnilo krajské kolo již 14. ročníku Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji.
„Přesvědčil jsem se o tom, jak moc tyto projekty ve školství během covidu chyběly. Děti ze základních i středních škol nám předvedly mnohdy opravdu výtečně zpracovaná díla, ze kterých bylo velmi obtížné vybrat ty nejlepší, se kterými žáci postoupí do dalších kol. Pokud se bude i nadále epidemiologická situace vyvíjet dobře, mladší žáci z kategorie Junior budou moct absolvovat ve Francii krátkodobou odbornou stáž. Starší žáci z kategorie Středoškolák postoupili do národního finále, a pokud uspějí, čeká je cesta do USA, kde se poměří s těmi nejlepšími mladými vědci z celého světa," uvedl radní pro školství Josef Kozel.
Krajského kola, které se konalo 16. a 17. března 2022, se zúčastnilo celkem sto autorů se 70 vědeckými a technickými projekty, kteří postoupili z okresních kol v Lanškrouně a Pardubicích. Absolutní vítězkou se stala Barbora Cabalková z Gymnázia Žamberk, která zpracovala projekt Detekce kosmického záření scintilačním detektorem a mionovým teleskopem vlastní konstrukce.
Mezi dalšími oceněnými projekty byl například Pedal box od Ondřeje Bárty, Retinoidy a jejich využití při léčbě acne vulgaris od Zuzany Pilařové nebo Požární hlásiče od Adama Klimka a Daniela Gregora.
Soutěž každoročně pořádá Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET, a to ve spolupráci s Pardubickým krajem, Univerzitou Pardubice, ale zapojují se i regionální firmy jako Contipro Group nebo žamberský Bühler.
Zdroj a foto: Pardubický kraj