Mládí vítězí. Mistrovství ČR v duatlonu ovládli teprve sedmnáctiletí dorostenci

Žamberk – O české tituly v duatlonu se už tradičně závodilo při Duatlonu Žamberk. Cílovou branou v krásném zámeckém parku proběhli jako první dorostenci Matěj Procházka a Edita Pozlerová, kteří tak v sobotu 12. října udělali zlatou tečku za domácí sezonou.

Ve sluncem prozářeném zámeckém parku se o mistrovské tituly závodilo už počtrnácté, historie samotného závodu je přitom mnohem delší – letos se konal jeho 34. ročník. Ten byl v režii dorosteneckých závodníků, kteří byli na čele startovního pole už od prvních metrů závodu.

Při prvním pětikilometrovém běhu si Matěj Procházka na úzkých přírodních parkových cestičkách rychle vypracoval náskok. „Na prvním běhu jsem byl skoro celou dobu sám. Pak mě doběhl jeden ze soupeřů a první okruh na kole jsme jeli spolu. Pak nás dojeli i další dva závodníci a dobře jsme spolupracovali. Asi kilometr před druhým depem jsem nastoupil, do depa jsem přijel sám a v běhu už jsem si náskok pohlídal," popsal Procházka, který před měsícem oslavil teprve 17. narozeniny.

Na druhém místě finišoval Lukáš Gdula, který ztratil 34 vteřin. Bronzovou medaili si ze Žamberka odvezl další dorostenec Adam Böse.

Závod žen měl od začátku jednoznačný průběh. Edita Pozlerová potvrzovala navzdory svému věku od prvních metrů roli největší favoritky. Byla první v depu, první sesedala z kola po 20km cyklistice, která vedla na kopcovité trase mezi Žamberkem a Lukavicí, a první proběhla cílem po druhém, tříkilometrovém běhu. „Neplánovala jsem to tak, ale jsem ráda, že to vyšlo. A také že se na závod udělalo trochu tepleji, protože ráno byla opravdu zima," říkala v cíli.

Dala tak zapomenout na loňský rok, kdy byla také ve vedení, ale při druhém běhu uhnula do cíle o jeden okruh dřív, kvůli čemuž byla diskvalifikována. „Už jsem o rok starší, tak snad umím trochu líp počítat. Jsem ráda, že to tentokrát vyšlo," smála se.

Druhé místo obsadila Katrin Sásová, která ztratila přes dvě minuty. Třetí příčku vybojovala Karolína Černá.

Duatlon Žamberk zakončil domácí triatlonovou sezonu. Její úplný závěr pak bude představovat slavnostní vyhlášení Českého poháru a ankety Král triatlonu, které se uskuteční 2. listopadu v Trutnově. Oba vítězové ze Žamberka jsou nominováni v anketě Talent roku.