Mlýny oživí Centrální polytechnické dílny…
Zastupitelé města na svém posledním jednání schválili záměr umístění Centrálních polytechnických dílen (CPD), které by měly být špičkově vybaveným vzdělávacím a volnočasovým centrem o rozloze 1500 metrů čtverečných, do Automatických mlýnů. Město tímto krokem chce navázat na myšlenky otevření tohoto areálu veřejnosti.
„Schválením tohoto záměru jsme udělali po velmi konstruktivních jednáních s vlastníkem, panem architektem Smetanou, první důležitý krok pro otevření této národní kulturní památky veřejnosti. Z pohledu atmosféry a tematického zaměření Centrálních polytechnických dílen není v Pardubicích vhodnější místo, než jsou mlýny. Zastupitelům jsme představili i variantu přístavby nového objektu k majetku města. Z pohledu investičních nákladů je varianta mlýny výhodnější, jsem rád, že padlo jasné rozhodnutí jít cestou jejich oživení," řekl náměstek primátora pro školství a kulturu Jakub Rychtecký s tím, že zastupitelé měli pro své rozhodování k dispozici studii proveditelnosti CPD v Pardubicích, ověřovací studii pro umístění, dopravní dostupnost ze škol, ale i výstupy z workshopů jak s odbornou, tak laickou veřejností.
CPD nemají být klasickým IQ centrem. Za pomoci cílově a tematicky zaměřených didaktických programů v návaznosti na rámcový vzdělávací program a školní vzdělávací program mají spojovat znalosti ze všech vyučovaných předmětů a činností tak, aby docházelo u žáků k propojování školní teorie se skutečnou praxí a každodenním životem okolo nás. „Centrální polytechnické dílny mají za úkol podpořit u dětí přirozený zájem o techniku a přírodu, odbourat negativní postoje k technickým předmětům, manuální práci, fyzice, matematice a chemii a lépe ukázat praktické využití multimediálních a IT technologií v každodenní praxi. Jako stavař musím říci, že vhodnější umístění bychom s ohledem na architekturu a historii mlýnů pro tento projekt nenašli," sdělil primátor města Martin Charvát.
Město vedle toho pokračuje s přípravami vybavení odborných učeben na základních školách. „Na všech našich základních školách chceme zajistit odpovídající standard. CPD budou nadstavbou se špičkovým technickým vybavením, které by bylo s ohledem na frekvenci využití na jednotlivých školách neekonomické. CPD budou nabízet studijní, experimentální, ale i volnočasové projekty, jež budou o praktických cvičeních a zážitcích," vysvětlil náměstek Rychtecký.
Jak budou pokračovat přípravy?
Schválením záměru zastupitelé otevřeli cestu pro přípravu smlouvy o smlouvě budoucí mezi městem Pardubice a majiteli o umístění centrálních dílen do Automatických mlýnů. „Finální verzi chci předložit zastupitelstvu na červnovém jednání. Na podstatných parametrech v podobě výše nájemného jsme s panem architektem Smetanou dohodnuti a musím říci, že podmínky jsou kompromisem, který je vůči městu velmi vstřícný. První tři roky město nebude hradit žádné nájemné, čtvrtý až osmý rok 500 korun a následujících sedm let pak 1000 korun za metr čtverečný za rok. Přitom komerční nájemné se v této lokalitě pohybuje okolo 2000 korun za metr čtverečný za rok," informoval o podmínkách náměstek Rychtecký. Dodal, že nájem by tedy měl být na 15 let s možnou opcí na další léta. Součástí dohody by měla být i standardně používaná inflační doložka.
Radnice chce na investici získat evropské dotace, jež by mohly pokrýt až 85 procent způsobilých nákladů. Dalších 10 procent zafinancuje město a 5 procenty by se měl podílet státní rozpočet. Pokud půjde vše podle předpokládaného harmonogramu, tak se Centrální polytechnické dílny otevřou veřejnosti v Automatických mlýnech v roce 2021.
Zdroj: Magistrát města Pardubic
Foto: ilustrační redakce Pardubice ŽIVĚ