Možná podoba parkovacího domu u mlýnů už je na světě…
Pardubice by se při výstavbě parkovacího domu, který plánují vybudovat v ulici Mezi Mosty, mohly vydat cestou automatického parkovacího systému. Přesně takový princip totiž ve svém návrhu využila architektonická kancelář Med Pavlík architekti, která zvítězila v radnicí vyhlášeném soutěžním workshopu na návrh stavby.
Základní kritériem pro úspěch ve workshopu nebyla ani tak cena návrhu, nýbrž zkušenosti uchazečů s podobnými projekty. „Zajímali jsme se především o architektonická řešení, která jednotliví uchazeči u podobných projektů využili v minulosti. Dva ze tří návrhů byly pojaty spíše konvenčně, tedy s klasickou nájezdovou rampou, která naopak ve vítězném návrhu zcela chybí a tím ho činí unikátním. Architektonická kancelář Med Pavlík architekti totiž zvolila variantu zakladačového parkovacího domu, kdy vozidlo přijede do určeného prostoru, kde jej řidič opustí, a systém vozidlo následně zaparkuje na určené místo. V podstatě se jedná o stejný princip, na jakém funguje cyklověž u vlakového nádraží," popisuje princip fungování budoucího parkovacího domu v ulici Mezi Mosty náměstek primátora zodpovědný za oblast dopravy Petr Kvaš.
Vzhledem k tomu, že lokalita, ve které by se měl nový parkovací dům nacházet, je pro budoucí charakter území velmi cenná a patří do regulačního plánu Mlýnský ostrov, je nutné, aby stavba splňovala určité limity, například maximální možnou výšku. Architekti proto ve svém návrhu nejen využili každé místo a dokázali tak minimalizovat takzvané mrtvé plochy, ale doplněním o komerční plochu v dobrém slova smyslu „překvapili" hodnotící komisi unikátním řešením, které vytvoří důstojný prostor na nábřeží Chrudimky. „Parkovací dům tohoto typu je sice co se počáteční investice týče dražší, ale využívá více parkovacího prostoru, takže nabídne větší parkovací kapacitu a návratnost této investice bude rychlejší. Další velkou výhodou je absence takzvaných mrtvých ploch, jako jsou právě nájezdové rampy či schodiště, a opadnou také provozní náklady spojené s úklidem či osvětlením a podobně. Tato investice tak nebude generovat pouze provozní náklady, ale také zisky," dodává náměstek Kvaš s tím, že výrazná část parkovacích míst by byla vyčleněna pro rezidenty, což by podle slov náměstka vylepšilo bilanci počtu rezidentního stání v historické části města.
Radnice nyní musí vypracovat provozně-ekonomický model a ujasnit si otázky ohledně investora, provozovatele a možného využití objektu. „Nyní nás bude čekat zásadní rozhodnutí o tom, kdo bude investorem stavby, kdo zhotovitelem a kdo bude parkovací dům následně provozovat. Co se provozu týče, nabízí se zde několik variant. Komerční prostory, které jsou součástí návrhu a které by se měly nacházet v části směrem ke Chrudimce, by bylo možné pronajímat, či prodat, čímž by se tedy snížily investiční náklady. Nebo se můžeme vydat cestou PPP projektu, kdy by investorem této stavby nebylo město, ale jiný subjekt, třeba i některá z akciových společností města. Dále bude záležet na finančních možnostech města, určitě se nejdříve zaměříme na výstavbu parkovacích domů u terminálu JIH a hokejové arény," podotýká Kvaš a dodává, že vítězná firma bude muset návrh, který zahrnuje zhruba 130 parkovacích míst, dotáhnout do podoby projektové dokumentace a zakomponovat do něj právě zvolený provozně-ekonomický model.
Zdroj a foto: Statutární město Pardubice