Na turistickou mapu pernštejnských památek přibude zámeček v Semíně…

Pardubice/Semín – Poslední víkend v červnu se pro veřejnost otevře první etapa obnovy semínského zámečku, ve kterém sídlil 235 let místní pivovar. A jsou to také pivovarníci, kteří ho zachraňují, připravili první expozice a plánují zde vybudovat také turistické zázemí s ubytováním, relaxační zónou a malým pivovarem. S jejich plány, které se týkají výstavních projektů, památkových hodnot a turistické infrastruktury, částečně pomáhá i Pardubický kraj.

„Mnoho lidí netuší, že renesanční budovu, ke které byl v roce 1691 přistavěn pivovar, nechal postavit už na přelomu 15. a 16. století Vilém z Pernštejna jako správní sídlo této části svého nového panství. A zřejmě někde tady se zrodily myšlenky jeho vnuka Jaroslava na vznik nedalekého pernštejnského hřebčína v takzvané voboře kladrubské.  Souvislost, která vznikla před 500 lety, nyní opět ožívá. Návštěvníci dnes už mezinárodně významného hřebčína, zapsaného jako památka UNESCO, by se právě tady mohli v budoucnu ubytovat," řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Z oprav je při pohledu zvenku vidět jen bělostná věžička a vyspravená střecha. „Věnovali jsme se teď hlavně expozici předindustriálního sladovnictví v autentických prostorách pivovaru. Je tu dochováno několik dnes už velmi vzácných sladovnických zařízení, dozvíte se tu o historii pivovaru i o jeho technologických postupech. K tomu se tu promítá dokument s pamětníky," představil hlavní současné lákadlo předseda spolku Gočárův Semín Leoš Kvapil.

Vypadá to, že právě v Semíně je v tomto areálu pravý ráj pro milovníky starých technologií, které ještě nebyly závislé na elektrické energii. Dochovalo se tu zřejmě nejstarší zařízení na dosoušení sladu, takzvaný hvozdový valach přibližně z poloviny 19. století. Podobný, který je v restauraci U Fleků, je pravděpodobně mladší. Také díky tomu byl pivovar v roce 2003 vyhlášen kulturní památkou. „Jsou to mimořádné exponáty i objekty nejen pro fajnšmekry a sběratele, kteří se historii pivovarnictví věnují, ale také pro naučné připomínání českých tradic tohoto řemesla a povědomí u široké veřejnosti. Rád napomohu, aby se také zde podařily záměry postupné obnovy dotáhnout do konce," konstatoval radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr, který oblast regionálního pivovarnictví a sladovnictví dlouhodobě podporuje.

Zajímavosti o Semínu
« z 11 »

V přední části domu je navíc výstava o obci Semín, různých zajímavostech a slavných rodácích. Mezi ně patřil i proslulý architekt Josef Gočár. Narodil se přímo v tomto zámečku v slavnostním pokoji v horním patře místnímu sládkovi a jeho manželce. Po deseti letech se pak přestěhovali do Lázní Bohdaneč. Bývalý byt Gočárových se postupně stane jeho malým muzeem. Již dnes se můžete podívat na fotografie staveb postavených podle projektů Josefa Gočára ve východních Čechách.

Zároveň bude na rozlehlém dvoře zámečku po celé léto hrát každý pátek a sobotu letní kino zdarma. Nebude chybět občerstvení, i když zatím pouze ze stánku.

Proč stojí za to zajet do Semína:

– podívat se, kde stávala středověká tvrz
– seznámit se s pernštejnskou historií místa
– zabrousit do tajů sladovnictví
– zjistit, jak vypadají zdejší písečné přesypy
– poznat, co je to semínský akvadukt
– nahlédnout do parádního pokoje manželů Gočárových
– sjet kousek Opatovického kanálu
– pobavit se v letním kině

Zdroj a foto: Pardubický kraj