Nádorová onemocnění zůstávají největší výzvou zdravotnictví dnešní doby…
Pardubice – Přestože jsou teď v posledních týdnech a měsících média plná čísel o tom, kolika lidem se stala osudným koronavirová pandemie, na onkologická onemocnění umírá měsíčně mnohonásobně větší počet osob.
„Léčba nádorových onemocnění je z mého pohledu již delší čas a stále nejzávažnější výzvou zdravotnictví naší doby," řekl radní Pardubického kraje pro zdravotnictví Ladislav Valtr.
„Základem je i dostupnost včasné diagnostiky. Proto jsem rád, že v našem kraji funguje na špičkové úrovni Komplexní onkologické centrum. Současně se tu rozvíjí i další pracoviště. Příkladem může být nedávné otevření nového mamodiagnostického centra v Pardubicích," nechal se slyšet Ladislav Valtr, podle něhož by se neměla podceňovat ani prevence.
Proč najednou vláda straší lidi?
„Rozhodně ale není úplně šťastné hned po pandemii koronaviru strašit lidi, o což se nyní snaží naše vláda. Najednou by měl vzniknout národní program boje proti rakovině se zdůvodněním, že za 4,5 dne zemře na rakovinu v tuzemsku tolik lidí, kolik zemřelo na koronavirus od začátku epidemie. Nebylo toho strašení v době covidu dost? Nebo se jen někdo kolem pana premiéra probudil, že existují také jiné smrtelné hrozby, než jsou viry? Anebo zkrátka jen po těch všech drastických a nákladných opatřeních, které bohužel příliš omezily další důležitou zdravotní péči, potřebuje vláda rychle vzbudit alespoň dojem, že nic nepokazila?"
„Jasně, chytrých po boji bývá spoustu a skutečně nikdo dopředu netušil, jak se nový vir v České republice rozjede. Na druhou stranu o nebezpečnosti rakoviny se snad vědělo vždy," podotkl Ladislav Valtr.
O své zdraví je potřeba se starat
„Samozřejmě platí fakt, že prevence při léčbě rakoviny hraje velmi důležitou roli. Díky ní se může podařit odhalit nádory dříve, než by mohlo být na záchranu života pozdě. Proto tuto oblast v Pardubickém kraji dlouhodobě podporujeme a jde nám nejen o moderní vybavení onkologických pracovišť, ale právě i o včasnou prevenci. Nyní je připravena například nová série přednášek, pro někoho možná paradoxně mezi mladými lidmi. Využívají se tedy různé formy prevence," dodal radní Pardubického kraje pro zdravotnictví. „Je třeba se o své zdraví starat a nic nepodceňovat, ale zase v rozumné míře. Například lidé kolem padesátky by na preventivní prohlídky a podobná vyšetření měli chodit každé dva roky," prohlásil Ladislav Valtr. „Když dopřáváme pravidelný servis našemu autu, určitě bychom takovou technickou měli absolvovat i my," uzavřel Ladislav Valtr.