Nálezem věci se nestáváme jejím vlastníkem…
ORLICKOÚSTECKO – Nálezce musí postupovat podle zákona. To, že nalezneme ztracenou věc, neznamená, že se automaticky stáváme jejím novým majitelem. Pokud by nálezce nepostupoval podle zákona, mohl by se dopustit přestupku proti majetku nebo přesáhne-li škoda 5 tisíc korun přečinu zatajení věci s trestní sazbou až jeden rok.
Přesně tak jako čtyřiadvacetiletý muž z Ústí nad Orlicí, který měl nalézt mobilní telefon značky Huawei Honor 8 pětačtyřicetileté majitelky, nález zatajit a telefon užívat pro svoji potřebu. Žena aparát ztratila na jedné z orlickoústeckých ulic. Škoda, kterou nezákonným jednáním muž způsobil, byla vyčíslena na 9 tisíc korun. Orlickoústečtí policisté prověřováním případu nepoctivého muže vypátrali a ve zkráceném přípravném řízení mu sdělili podezření z přečinu zatajení věci.
Ženě se mobilní telefon neprodleně vrátí.
Pokud se stanete nálezcem věci, měli byste ji odevzdat jejímu majiteli. Není-li to možné, obraťte se na městský nebo obecní úřad, kde vedou evidenci ztrát a nálezů. Pokud nalezená věc najde svého majitele, má nálezce (dle občanského zákoníku) právo na odměnu ve výši deseti procent z ceny věci.
Zdroj: Policie ČR
Foto: ilustrační CC0 Creative Commons