Náměstek pro zdravotnictví pokračuje v mapování potřeb zdravotnických zařízení

Svitavsko – Středem zájmu nového náměstka Pavla Štefky jsou zdravotní služby a instituce, které dlouhodobě Pardubický kraj zřizuje a finančně podporuje. Hlavními tématy diskuze byly personální otázky, financování a udržitelnost, stejně jako možnosti rozšíření klíčových služeb.

Nejen nemocnice a záchranka, ale i dětská centra patří do sítě služeb, kde je stále co zlepšovat. „V Pardubickém kraji fungují dvě – Dětské centrum Veská a Dětské centrum Svitavy. Obě poskytují zdravotní služby komplexní péče o děti s vážným zdravotním postižením včetně dětské paliativní péče. V souvislosti se zánikem dětských domovů do tří let věku dítěte, byly učiněny základní kroky vedoucí k úhradě dlouhodobé ošetřovatelské péče o děti zdravotními pojišťovnami. Doposud tyto organizace kraj podpořil průměrnou roční finanční částkou ve výši 82 milionů korun," upřesňuje náměstek hejtmana Pavel Štefka.

Dětské centrum Svitavy

Dětské centrum Svitavy je oporou pro děti se zdravotním znevýhodněním a jejich rodiče. Pomáhá jim jak v těžkých chvílích, tak v každodenním životě. O děti s vážnými, nebo život ohrožujícími nemocemi se stará tým odborníků, který poskytuje dlouhodobou péči, paliativní péči i fyzioterapii. Centrum také neustále rozšiřuje své služby, včetně provozu zařízení pro děti, které potřebují okamžitou pomoc (ZDVOP). V centru funguje i dětská skupina, která je určena přednostně dětem zdravotníků.

„Dlouhodobě a společně s Pardubickým krajem usilujeme o úhradu poskytovaných zdravotních služeb ze systému veřejného zdravotního pojištění, tedy od zdravotních pojišťoven. Kromě uvedené péče je potřeba udržet a rozšiřovat fyzioterapii, psychologickou pomoc a paliativní péči nejen v prostoru dětského centra, ale i ve vlastním sociálním prostředí dětí a jejich rodičů. Rodiče zde také najdou místo a čas, kde mohou bezpečně svěřit své děti do profesionální péče vlídného týmu pracovníků a sami si tak odlehčit, nebo zařídit nezbytné záležitosti," popisuje ředitelka Dětského centra Svitavy Drahomíra Votřelová.

„Dětské centrum, i přes uvedené možnosti a snahy o zajištění financování, se i nadále může spolehnout na finanční oporu v rozpočtu Pardubického kraje a to jak v provozní části tak v části na vybavení a nezbytné opravy a rekonstrukce jeho budov," dodává náměstek Štefka.

Nemocnice následné péče Moravská Třebová

Další zastávkou krajského náměstka byla Nemocnice následné péče v Moravské Třebové, která se před dvěma lety úspěšně přestěhovala do zcela nově vybudovaného objektu a nyní dosahuje lepších hospodářských výsledků. Kromě moderních prostor se může pochlubit rehabilitačním pracovištěm vybaveným špičkovými přístroji a odborným personálem.

„Zvyšování kvality péče úzce souvisí s modernizací přístrojového vybavení, a proto nemocnice právě vybírá dodavatele nového rentgenového přístroje pro pracoviště v budově polikliniky. Těší mě, že Pardubický kraj může na tuto investici v řádu několika milionů korun alespoň částečně přispět. Kraj navíc plánuje vyčlenit prostředky na opravu střechy staré budovy, kde sídlí dopravní zdravotní služba, biochemická laboratoř a vedení nemocnice," popisuje náměstek Štefka. Do budoucna chce nemocnice ještě dořešit garážová stání pro dopravní zdravotní službu tak, aby i toto zázemí a pracovní prostředí bylo komfortní nejen pro řidiče, ale i pacienty.

Nemocnice následné péče v Moravské Třebové funguje na nadregionální úrovni, kdy sem přijíždějí pacienti z akutní lůžkové péče i z jiných krajů. „Svými zdravotními službami zpravidla navazujeme na akutní lůžkovou péči. Cílem pobytu pacientů je zlepšení celkového zdravotního stavu především prostřednictvím kvalitní rehabilitační a ošetřovatelské péče. Naší velkou předností je také vysoká kvalita takzvaných hotelových služeb-ubytování, sociálního zázemí a stravování," doplňuje ředitel nemocnice Pavel Havíř.

Autor: Věra Málek Říhová
Zdroj a foto: Pardubický kraj