Návštěvnické centrum Králický Sněžník se otevírá veřejnosti

Orlickoústecko – V blízkosti Vojenského muzea Králíky a pěchotního srubu K-S 14 U Cihelny bylo v úterý slavnostně otevřeno návštěvnické centrum Králický Sněžník. To bylo vybudováno Městem Králíky v rámci projektu Kladsko-Orlicko-Sněžník spolufinancovaného z Programu Interreg V-A Česká republika – Polsko. Na polské straně bylo součástí projektu vybudování rozhledny přímo na vrcholu nejvyšší hory Pardubického kraje. Stavba centra včetně vybavení vyšla na 12 milionů korun s tím, že většinu prostředků pokryla evropská dotace. Pardubický kraj navíc městu přispěl částkou 1,2 milionu korun.

„Nové návštěvnické centrum v blízkosti Vojenského muzea Králíky a pěchotního srubu K-S 14 U Cihelny je dalším dílem do mozaiky pro zvýšení atraktivity celého regionu Králicka. Centrum nabízí expozici o samotné rezervaci Králický Sněžník a může tak být dobrým výchozím bodem nejen před cestou na vrchol samotný, ale pro poznání přírodních podmínek celého regionu. Jedná se zároveň také o centrum environmentálního vzdělávání, které může být realizováno právě díky zaměření expozice a bude sloužit nejen pro školy, ale samozřejmě také pro širokou veřejnost včetně zahraničních návštěvníků. Vzhledem k tomu, o jak významnou stavbu se jedná, poskytli jsme v roce 2020 městu individuální dotaci ve výši 1,2 milionu korun pro zajištění spolufinancování celého projektu," uvedl hejtman Martin Netolický.

Návštěvnické centrum Králický Sněžník bylo vybudováno Městem Králíky v rámci projektu Kladsko-Orlicko-Sněžník spolufinancovaného z Programu Interreg V-A Česká republika – Polsko. Hlavním cílem projektu byla rekonstrukce rozhledny Polsko-České Solidarity na Králickém Sněžníku, kterou realizovala gmina Stronie Śląskie. „Výstavba návštěvnického centra je výsledkem více než desetileté přípravy od záměru až po samotnou realizaci, a proto to považujeme za velký úspěch. Stavba centra včetně vybavení vyšla na 12 milionů korun a pevně věřím, že bude v plné míře naplňovat svůj hlavní cíl, kterým je podpora turistického ruchu v našem regionu a to současně na české i polské straně hranice. Rádi bychom také na základě této pozitivní zkušenosti spolupracovali s našimi polskými partnery i nadále a navázali dalšími společnými projekty, které přispějí k rozvoji česko-polského pohraničí," sdělil starosta Králík Václav Kubín.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj