Nejlepšími dojiči při zemědělských TECHNOhrátkách v Chrudimi byli školáci z Polabin…

Chrudim – Kdákání, mečení, chrochtání, kejhání a bučení se už od časného rána 10. května neslo centrem Chrudimi. Do areálu místní Střední zemědělské školy a Vyšší odborné školy přivezli chovatelé ze školního statku v nedalekém Vestci, který právě prochází rekonstrukcí, devět druhů hospodářských zvířat. Ta se okamžitě stala milým a obdivovaným inventářem osmé letošní akce TECHNOhrátek Pardubického kraje.

Příležitost prohlédnout a pohladit si telátko, kůzlata, jehňata, prasata, slepice, králíky, husu, kachnu nebo perličky využily také děti z chrudimských mateřských škol a improvizovanou minizoo v centru města navštívili i mnozí rodiče se svými ratolestmi. Ty pištěly a vykřikovaly radostí, když jim dvouměsíční telátko zrovna olízlo ruku.

Techniku řídí počítače

„Chrudimská zemědělská škola měla vždy co nabídnout, a to platí i v současné době. Na vás je, abyste se pečlivě seznámili s obory, které vyučuje, a prohlédli si její moderní zázemí. Zemědělské obory se navíc stávají opět perspektivními a jejich volba je dobrým krokem," vzkázal při slavnostním zahájení akce Václav Kroutil, radní Pardubického kraje pro životní prostředí, zemědělství a venkov.

„V zemědělských podnicích dnes pracuje nejmodernější technika řízená počítači či satelitní navigací a je zde jen minimum ruční práce – navíc za velice dobrou mzdu. Zvyšující se poptávka po absolventech zemědělských oborů a jejich nedostatek na trhu práce vede některé zemědělsképodniky k tomu, že poskytují žákům v průběhu studia stipendia," doplnil další informace Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství.

Květináč na cestu domů

Všech 144 žáků z osmi základních škol z Chrudimska, Pardubicka a Svitavska se vzápětí s chutí pustilo do plnění připravených manuálních aktivit na šesti speciálních pracovištích. Seznamování s maturitním oborem agropodnikání i s učebním zemědělec-farmář bylo zábavné i poučné. Školáky čekal například výsev zeminy, rozbor vlastností půdy, výpočet výměry plochy, vážení krmných směsí či poznávání rostlin, semen a zvířat.

„Tradičně nejvíce hecování a legrace si účastníci užili při nácviku dojení na čas na maketě krávy, u níž mléko nahradila voda. Paradoxně své soupeře z menších měst a obcí v této činnosti předčili školáci z Pardubic-Polabin. Každý žák si také zasadil semínko řeřichy a mohl si malý květináč odnést domů. Pořádně zabrat dostali aktéři v laboratoři při analýze deseti vzorků nejrůznějších roztoků. A spíše úsměvné bylo zjištění, že se mnozí žáci u poznávání druhů zvířat dohadovali, zda je v ohrádce před nimi koza, nebo ovce," nechal nahlédnout do programu Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

V průběhu akce představil společnost Cerea, která je hlavním strategickým partnerem zemědělské školy v Chrudimi, její generální ředitel František Turek.

V soubojích o vítězné trofeje v podobě velkých ovocných dortů uspěli v manuálních činnostech žáci Základní školy Prodloužená z Pardubic-Polabin a ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?! zástupci Základní školy a Mateřské školy Trstěnice.

Zdroj a foto: Pardubický kraj