Nejmenší děti i díky Pardubickému kraji nekončí v dětských domovech…
Pardubický kraj – Dětskému centru Veská a Dětskému centru Svitavy se daří realizovat plánované změny a nejsou v nich umístěna žádná miminka ani odložené zdravé děti s nařízenou ústavní výchovou.
„Díky transformačním aktivitám Pardubického kraje se podařilo, že děti nejútlejšího věku (0 – 6 let), pokud nemohou zůstat ve své biologické rodině, jsou přednostně umísťovány do náhradních rodin, kde se jim dostává zasloužené individuální péče a přístupu nebo jsou výjimečně společně se staršími sourozenci svěřeny do dětských domovů," říká Markéta Tauberová, ředitelka Dětského centra Veská.
Dětská centra v Pardubickém kraji však nezůstala prázdná, zaměřila se na poskytování potřebných zdravotních služeb rodinám s dětmi s potřebou velmi vysoké míry podpory a zdravotní péče.
„Centra pečují o děti s kombinovaným postižením, obvykle trvale upoutané na lůžko, často s prognózou krátkého dožití, jejichž zdravotní stav je často nestabilní, včetně uplatnění principů paliativní péče. Prioritou je pro dětská centra vždy sdílená péče s rodinou umístěného dítěte, kdy nejde primárně o "odložené" děti. Dále naše centra poskytují preventivní zácvikové, edukační a diagnostické pobyty rodičů s dětmi a krizové pobyty zanedbávaných, zneužívaných a týraných dětí v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc," vysvětluje radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.
Současný stav je výsledek práce, která započala v roce 2014. Pardubický kraj se aktivně účastnil různých projektů transformace péče o ohrožené děti. Jednou z aktivit byla i tvorba plánů pro transformaci pobytových zařízení pro děti, které nemohou vyrůstat v biologické rodině. Zapojena byla i obě zařízení v gesci zdravotní, Dětské centrum Veská a Dětské centrum Svitavy.
„V plánech, které byly pro jednotlivé organizace vytvořeny, stejně tak i ve schválené strategii kraje byl kladen důraz na to, aby děti zejména do 3 let věku nebyly umísťovány do různých typů zařízení, na snížení celkových kapacit pobytových služeb pro děti bez doprovodu rodičů a na vytvoření podmínek pro individuální práci a přístup s celou rodinou ohroženého dítěte", dodává Ladislav Valtr.
Zdroj a foto: Pardubický kraj