Nemocnice očekávají další nárůst pacientů, ještě více proto omezí odkladnou péči…
KRAJ – Stoupající počty hospitalizací, zvyšující se zátěž na intenzivní péči a narůstající podíl pozitivních PCR vyšetření v laboratořích NPK, to vše jsou důvody, které od pondělí povedou k dalšímu omezení odkladné péče. Omezení se dotknou veškeré plánované péče. Akutní a onkologická péče poběží bez omezení.
Dva víkendy po sobě se počet hospitalizovaných pacientů v nemocnicích zvýšil téměř skokově, a to pokaždé o třicet pacientů. Ve Svitavské a Litomyšlské nemocnici pak tento týden došlo ze dne na den ke zdvojnásobení počtu hospitalizací. Všechna zařízení Nemocnice Pardubického kraje už mají zřízeny covidové stanice. Od soboty, kdy začne fungovat nová covidová jednotka v Pardubicích, jich bude 14.
„V průběhu jarní vlny jsme měli maximálně v provozu 27 covidových jednotek, v tuto chvíli jsme na polovině. Nemocnice se připravují na nárůst hospitalizovaných pacientů a vytvářejí si dostatečné lůžkové kapacity. K tomuto kroku nás vede znepokojivý trend stoupajícího podílu pozitivity PCR testů, na který ukazují výsledky z našich laboratoří," říká Tomáš Gottvald, generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje.
Omezení odkladné péče
Po dvou předchozích vlnách covidu je personál nemocnic vyčerpaný, snížily se stavy zdravotníků a zajištění běžné péče ve standardním režimu není kvůli specifickým podmínkám izolačních režimů na covidových jednotkách možné. Nemocnice tak musejí s navyšujícími se počty hospitalizovaných covidových pacientů omezovat plánovanou péči.
„Určitým omezením se už teď nevyhnul žádný z našich oborů. Operační obory omezila situace v intenzivní péči, neoperační pak nutnost využít jejich personál na covidových odděleních. V podstatě úplně jsme tedy uzavřeli třeba rehabilitační oddělení, jinde slučujeme lůžkové fondy podobných oborů, abychom získali kapacitu pro vytvoření covidových stanic," vysvětluje Tomáš Gottvald. V pondělí se tak v Nemocnici Pardubického kraje dočasně zastaví příjem pacientů k plánovaným výkonům.
„V jarní vlně byly naše nemocnice téměř soběstačné. Až na výjimky, které měly primárně medicínské důvody, jsme se o své pacienty dokázali postarat. V případě potřeby si jednotlivé nemocnice vypomáhaly navzájem. Na stejný scénář se připravujeme i teď," dodává generální ředitel.
Očkování jako cesta
Nejvyšší podíl pozitivních PCR vyšetření zachytila laboratoř v Litomyšlské nemocnici. Populace v okrese Svitavy patří totiž mezi nejméně proočkované v Pardubickém kraji. „Počty hospitalizovaných se v našich nemocnicích od začátku listopadu téměř ztrojnásobil, přes deset procent z těchto pacientů dospěje v průběhu hospitalizace až k potřebě intenzivní péče. Nemocniční čísla přitom ukazují, že 80–90 % těch, co ji potřebují, jsou neočkovaní pacienti. Zarazit/zvládnout současnou vlnu jen očkováním už se nepovede, ale z dlouhodobého hlediska se počítá každý očkovaný. Prosím proto všechny, kterým to jejich zdravotní stav dovoluje, aby se nechali očkovat," vyzývá náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.
K očkování lze kromě řady stacionárních očkovacích míst využít také očkovací kamion, který Pardubický kraj vypravuje. O nadcházejícím víkendu bude k zastižení v Pardubicích, poté v Přelouči a navazovat bude 25. 11. v České Třebové, 27. 11. v Červené Vodě a Koclířově. Na Chrudimsko vyrazí do obcí Chornice a Prosetín 28. 11. První prosincový víkend zaparkuje ve Svitavách a 8. 12. zamíří na Poličsko.
Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje