Nemocnice Pardubického kraje sjednotí systém dokumentace ze zobrazovacích vyšetření…
KRAJ – Pacient podstoupí rentgenové vyšetření v Litomyšli, ale další léčba už probíhá v Pardubicích. Nic neobvyklého v rámci Nemocnice Pardubického kraje. Ovšem přesun snímků ze zobrazovacích vyšetření již tak hladký nebyl. Špatné propojení nemocnic v oblasti sdílení dat se od příštího roku stane minulostí. Handicap odstraní projekt regionálního systému PACS, který propojí všechna zařízení Nemocnice Pardubického kraje. V současnosti se realizuje, plně funkční by měl být v první polovině příštího roku.
„Budeme mít k dispozici snímky z každého zobrazovacího vyšetření, které bylo provedeno v některé z našich pěti nemocnic. Nový systém bude jednotný pro všechny naše nemocnice. To je hlavní benefit," sdělil primář radiodiagnostického oddělení Pardubické nemocnice Leoš Ungermann, který se na zavádění systému přímo podílí.
Systém PACS umožňuje zobrazení, správu a archivaci obrazové dokumentace, tedy snímků například z rentgenového vyšetření nebo z magnetické rezonance. Pro zdravotníky v Nemocnici Pardubického kraje není novinkou, tuto technologii již využívají. Scházelo však propojení mezi jednotlivými nemocnicemi.
„Přestože naše společnost vznikla před bezmála pěti lety, z hlediska sjednocení systémů stále nefunguje jednotně," řekl ředitel úseku ICT Nemocnice Pardubického kraje Martin Coufal. „V každé nemocnici dosud byl vlastní PACS, kam se ukládaly snímky z vyšetření. Systém však byl přístupný jen pro danou lokalitu," dodal primář Ungermann.
Technologie zlepšují poskytování zdravotní péče
Pokud si chtěl lékař prohlédnout obrazovou dokumentaci pacientů ze zobrazovacích vyšetření, která byla provedena v jiné nemocnici, musel si ji vyžádat. Následně mu byla poslána elektronickou cestou nebo zkopírována na CD. Nový systém výrazně zefektivní práci lékařů. K potřebným informacím se dostanou mnohem jednodušším způsobem. Stačí si sednout k počítat, otevřít aplikaci a vše budou mít k dispozici. Data o pacientech budou mít rychle a bezpečně dostupná v jednotném prostředí.
„Už nebude nutné někoho žádat, aby nám snímky poslal," poznamenal primář Ungermann a dodal: „Samozřejmě to platí jen o snímcích, nikoliv o zdravotnické dokumentaci. Ta je záležitostí nového klinického informačního systému, který se rovněž připravuje."
Elektronizace zdravotnictví v praxi
Projekt regionálního systému PACS běží od října 2016. Má celkový rozpočet zhruba 24,6 milionu korun a je spolufinancovaný z Integrovaného regionálního operačního programu v rámci výzvy č. 26 eGovernment I. V současnosti je ve fázi implementace. Připojení již úspěšně proběhlo v Chrudimské, Svitavské, Litomyšlské a Orlickoústecké nemocnici, zbývá tedy již jen Pardubická.
„Půjde o moderní systém, který plně odpovídá medicíně 21. století," řekl primář Ungermann. „Stávající systémy jsou stále funkční, ale třeba v Pardubicích je PACSový systém v provozu již téměř deset let na stejném hardwarovém vybavení. To je dlouhá doba na zařízení, která rychle stárnou a jejichž vývoj jde neustále dopředu," dodal.
Nový systém PACS bude mít centrální úložiště v Pardubicích. Část dat, ta nejaktuálnější, budou uložena i v jednotlivých lokalitách. „Kromě softwarového vybavení je součástí projektu rovněž obnova hardwaru, který je již morálně zastaralý. To je další významný benefit," uvedl primář Ungermann.
Nemocnice Pardubického kraje tak dělá důležitý krok k modernizaci svého provozu. „Zavádění nového řešení do praxe umožní mnohem efektivnější a bezpečnější přechod k novým požadavkům v oblasti zpracování obrazové diagnostiky kdykoliv v budoucnosti, standardizuje formáty dat a umožní bezpečné sdílení informací mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními Nemocnice Pardubického kraje," řekl ředitel ICT úseku Coufal a dodal: „K větší efektivitě procesů v NPK je nutné sjednocení systémů. Projekt PACS k tomu výrazně přispěje."
Zdroj: Pardubický kraj
Foto: ilustrační redakce Pardubice ŽIVĚ