Nesprávná péče o kontaktní čočky může způsobit i vážné komplikace, upozorňuje primář očního oddělení
Litomyšl – Pohodlné, praktické, ideální na sport, v zimě se nemlží… Výhod kontaktních čoček je pro ty, kteří potřebují korekci zraku, celá řada. Jejich nositelé by ale vždy měli mít na paměti, že nošení čoček vyžaduje také péči, údržbu a opatrnost.
„Kontaktní čočky jsou poměrně rozšířené, především mezi mladými lidmi, bohužel s některými nositeli se pak z důvodu neopatrnosti potkáváme na našem oddělení," říká primář očního oddělení Litomyšlské nemocnice Vladimír Líška.
Nejběžnější komplikací při nošení kontaktních čoček je podle primáře zanesení infekce do oka. „Roztoky pro kontaktní čočky nejsou a vzhledem k tomu, že se jsou určeny pro oči, ani nemohou být silnou dezinfekcí. Je proto dobré využívat multifunkční roztoky a čas od času i peroxidové čistící roztoky," podotýká primář Líška.
Nepodceňovat prevenci
Ten také upozorňuje, že lidé podceňují prevenci a na oční přichází až ve chvíli, kdy nastane problém. „V některých případech za námi pacienti dorazí pozdě. Například v nedávné době jsme zanedbané problémy z nošení kontaktních čoček museli u jednoho pacienta řešit keratoplastikou, tedy náhradou rohovky. U dalšího pacienta vedla intenzivní a rychlá infekce k nevratnému zjizvení oka a několikatýdenní hospitalizaci," upozorňuje primář s tím, že pokud člověk pociťuje problémy s očima, neměl by na nic čekat a raději navštívit lékaře.
„Chybou, kterou nositelé čoček také dělají, je, že se snaží čočky šetřit. Pokud má člověk potíže, čočky by měl vyndat, případnou infekci nechat řádně zaléčit a až ve chvíli, kdy budou oči úplně zdravé, nasadit nové," zdůrazňuje Vladimír Líška a pokračuje: „Někteří pacienti se nám přiznávají, že při potížích jen vyměnili čočky za nové a mysleli si, že bude po problému. V případě, že v oku už nějaký infekt je, usadí se i na nových čočkách a dál se množí. Jejich pouhá výměna tak není řešením," uzavírá primář očního oddělení.
Pár tipů pro nositele kontaktních čoček:
- Při manipulaci s kontaktními čočkami si vždy pečlivě umyjte ruce a usušte je čistým ručníkem, který nepouští vlákna.
- Čočky vždy ukládejte do čistého roztoku. Používejte multifunkční roztoky, občas využijte také peroxidové čistící roztoky. Do jiné tekutiny, než je roztok k tomu určený, čočky neukládejte.
- Čočky nešetřete. Pokud vám v oku způsobuj potíže, vyhoďte je. Nepřekračujte také dobu jejich použitelnosti – dodržujte pokyny výrobce.
- Pravidelně měňte za nové také pouzdro na čočky.
- Nezapomínejte na pravidelné prohlídky u optometristy nebo očního lékaře.
Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje