Nová pardubická komedie vypráví o řediteli, kterého nikdo nikdy neviděl
Pardubice – Kdo je tady ředitel? To je název nové inscenace Východočeského divadla, která vznikla podle stejnojmenného filmu dánského režiséra Larse von Triera.
Tato absurdní komedie pojednává o řediteli, kterého nikdo nikdy neviděl. Jde o příběh, v němž hraje důležitou roli pokrytectví, manipulace, zneužívání moci i nedostatek nadhledu. A také peníze, které pro někoho zůstávají vždy až na prvním místě.
Když imaginární šéf už nestačí
Majitel a také ředitel IT firmy Ravn si vytvořil imaginárního šéfa, který dosud komunikoval jen prostřednictvím e-mailů. Přes tuto fiktivní postavu totiž může všem oznamovat to nepříjemné, co byznys přináší a sám může být s kolegy za kamaráda. Ale když chce firmu prodat, nezbývá mu nic jiného než si najmout podřadného herce, který bude zaskakovat nejen při jednáních. Kristoffer se role šéfa rád ujme a jeho nadšení roste s přibývajícími úkoly. Ovšem nic není tak jednoduché, jak se na počátku zdálo…
Josef Pejchal jako utajovaný majitel
Roli utajovaného majitele Ravna svěřila režisérka Aminata Keita Josefu Pejchalovi. Herce pochybných kvalit Kristoffera, jenž měl ředitele zahrát, ztvárnil Josef Láska.
Skutečný ředitel Východočeského divadla Petr Dohnal byl obsazen do role Islanďana Finnura, který ve hře hovoří jen islandsky. Naštěstí má tlumočníka, jehož velmi věrohodně ztvárnil Štěpán Pospíšil.
Moderně pojatá komedie
Inscenaci dobře „slouží" také Martina Sikorová jako bývalá přítelkyně Kristoffera, právnička Kisser. V rolích zaměstnanců se pak objevili Jindra Janoušková (Lise), Ladislav Špiner (Nalle), Petr Borovec (Gorm), Eliška Jechová (Heidi) a Karolína Šafránková (Mette).
Moderně pojatá komedie má velmi zajímavou scénu od Michala Spratka, kostýmy, o které se postaral Ján Tereba, i hudbu. Tu měl „pod palcem" Štěpán Krtička.
Strhující „jízda" Michala Dlouhého
Pardubické inscenaci nelze upřít svěží vítr. Diváci, kteří měli možnost vidět legendární nastudování pražského Švandova divadlo na Smíchově, se však asi neubrání srovnání. Titul v režii Daniela Hrbka měl tehdy neskutečné tempo a energii především díky strhujícímu hereckému koncertu představitele Kristoffera Michala Dlouhého. Ten za něj získal ve Východočeském divadle na X. ročníku GRAND Festivalu smíchu v roce 2010 po zásluze Cenu za nejlepší mužský herecký výkon celé přehlídky.
V pardubickém podání se tolik na pilu netlačí a Josef Láska svou postavu ve vlastním originálním pojetí hraje výborně. Jen lehce zběsilá jízda na horské dráze v podání „Švanďáku" bavila tak, že hlediště od začátku až do konce prakticky nestačilo vydechnout, jak bylo vtrženo do děje a „šlo" s herci. Východočeské divadlo výrazněji akcentovalo i vážnější tóny hry, a tak možná víc vyznělo také to, jak se někdo s pomocí fiktivního šéfa a s falešnou tváří přítele může stát docela rychle pěknou sviní…
Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Patrik Borecký / Východočeské divadlo Pardubice