Nová služba Pardubického kraje pomůže v době koronaviru špatně slyšícím lidem…
Pardubice – Osoby se sluchovým postižením a senioři mohou nově využít online přepis rozhovoru mezi institucí a volajícím, a to prostřednictvím odkazu na webových stránkách Pardubického kraje. Odkaz najdou v rubrice Kontakty na webu pardubickykraj.cz.
Pardubický kraj v polovině dubna 2020 spustil službu, která usnadní telefonickou komunikaci osobám s postižením sluchu, nedoslýchavým, seniorům a případně cizincům, kteří preferují psanou formu projevu. Tato služba je poskytována zcela zdarma.
„Tuto službu nám na dobu krizového stavu nabídl zdarma sociální podnik Transkript online. Jsem rád, že se díky tomu v této náročné době mohou i neslyšící nebo hůře slyšící lidé domluvit s podporou online přepisu rozhovoru. Je to další ze služeb Krajského úřadu Pardubického kraje pro lidi s hendikepem," uvedl Pavel Šotola, radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor. Smlouva na poskytování těchto služeb je nyní podepsána do konce července.
„Osoby se sluchovým postižením nechtějí používat redukovanou, zjednodušenou řeč. Chtějí skutečně vidět doslovně, co jim druhá strana při hovoru říká. Velmi početnou skupinou, která efektivně využije tuto službu, jsou také senioři, kteří mnohdy mívají věkem získanou nedoslýchavost a tuto službu využijí také cizinci, kteří mají částečnou znalost češtiny," uvedl Zdeněk Bumbálek, zakladatel společnosti Transkript Online s.r.o.
Vyvolání služby je velmi jednoduché: na webu www.pardubickykraj.cz/kontakty klient vyhledá odkaz infolinky s logem pro online přepis, který je umístěn na uvedeném webu poblíž telefonního čísla. Po jeho rozkliknutí napíše do políčka své telefonní číslo a potvrdí tlačítko „Zavolejte mi". Po přijmutí příchozího hovoru vyčká na písemný pokyn přepisovatele, že může začít mluvit, který se mu zobrazí v okně pro přepis. Poté, co se přepisovatel spojí s operátorem úřadu, sdělí mu, že volá klient, který bude využívat službu přepisu řeči, proto může z důvodu čtení textu docházet k nepatrnému zpoždění v jeho reakcích. Samotný rozhovor mezi klientem a úřadem již probíhá zcela standardně, přepis řeči jednotlivých pracovníků úřadu sleduje klient po celou dobu hovoru na webové stránce.
Služba je k dispozici v pondělí a středu od 9 – 17 hodin; v úterý, čtvrtek a pátek do 9 – 14:30 hodin.
Snadnější komunikaci prostřednictvím infolinek s podporou online přepisu najdou osoby se sluchovým postižením dále také na infolince Státního zdravotního ústavu, Krajské hygienické stanice Pardubického kraje a na infolinkách zdravotních pojišťoven.
„Pardubický kraj má kromě toho také takzvanou Tichou linku, kde se lze předem dohodnout na určitou hodinu s tlumočníkem do znakového jazyka při úředním jednání," dodává radní Pavel Šotola.
Zdroj: Pardubický kraj