Novorozenecká oddělení ve Svitavské a Orlickoústecké nemocnici získala 35 nových monitorů dechu
Svitavsko / Orlickoústecko – Monitory dechu, které jsou nedílnou součástí postýlek novorozenců na oddělení šestinedělí, předala do nemocnic Nadace Křižovatka. Ta díky prostředkům získaným od dárců zajišťuje jejich pravidelnou obměnu, která je nutná vždy po dvou letech.
První říjnový den proběhlo slavnostní předání monitorů dechu Babysense 1 Pro do Orlickoústecké nemocnice a následně i do Svitavské nemocnice. Setkání se zúčastnili zástupci dětských oddělení a vedení nemocnic, regionální manažerka pro Moravu z Nadace Křižovatka Hana Michnová a zástupci firem, díky jejichž darům mohly být monitory pro děti zakoupeny.
Monitory dechu zachraňují životy našich nejmenších
Během prvního roku života dítěte může dojít k nepravidelnému dýchání, zpomalení dechu, nebo dokonce k jeho zástavě. Příčiny mohou být různé: Syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS), nachlazení, vysoké horečky nebo jiný chorobný stav. Rozpoznat a upozornit na zástavu pomáhá monitoru dechu, který dovede tyto dechové nepravidelnosti odhalit a včas signalizovat personálu nebo rodičům, že je něco v nepořádku. A právě s jejich pořizováním pomáhá Orlickoústecké a Svitavské nemocnici Nadace Křižovatka. „Děkujeme Nadaci Křižovatka za dlouhodobou spolupráci a záslužnou činnost při obstarávání monitorů dechu a za zajištění jejich pravidelné obměny. Zároveň děkuji i sponzorům z Orlickoústecka i Svitavska, kteří na nové monitory darovali své prostředky. Někteří z nich se na ochraně života našich nejmenších občánků podílejí opakovaně," uvedl ředitel pro zdravotní služby Litomyšlské, Svitavské a Orlickoústecké nemocnice Vratislav Dědek.
Poděkování patří společnostem:
- Martin Transport, OSEVA UNI, Agrostav Ústí nad Orlicí, Welding progress, 2 G geolog, Schaltag CZ, peform Holding Česko a FPOS
- ABNER, TOS Svitavy, Fibertex Nonwovens, AVJ – Stavby a SOFICO-CZ
Co je SIDS?
Syndrom náhlého úmrtí kojence je stav, při kterém i doposud zcela zdravý novorozenec nebo kojenec přestane během spánku dýchat, a ani po prošetření není nalezena zjevná příčina jeho úmrtí. „Hrozí nejvíce do 6.–12. měsíce věku, takže by v postýlce neměly být žádné měkké předměty, plyšové hračky, nějaké usínáčky, které si dítě může nějakým způsobem přetáhnout přes obličej a může se jimi zadusit. Dítě by se po jídle nikdy nemělo ukládat na bříško, pokud ano, pak jenom pod dozorem dospělé osoby. Děťátko by se mělo nechat řádně odříhnout, po jídle ponechat odpočinout a potom uložit na apnoe monitor na zádíčka. Nikdy by nemělo spávat v posteli s rodiči, což je také jeden z rizikových faktorů syndromu náhlého úmrtí. Domácnost by měla být nekuřácká a její členové by měli děti chránit před infekcí, takže nepouštět k nim nemocné rodiče, prarodiče, kamarády, protože, se ví, že při těch počínajících infektech se mohou poruchy dechového vzorce objevovat také," vysvětlila zástupkyně primářky dětského a novorozeneckého oddělení Svitavské nemocnice Zuzana Trávníčková.
Ve Svitavské ani Orlickoústecké nemocnici se zdravotníci v posledním roce se SIDS nesetkali. V řadě případů ale monitor dechu upozornil rodiče na dechové obtíže, které mohou syndromu předcházet: „Dítě s jednoznačnou zástavou dechu jsme za poslední rok neměli, nicméně ona existuje také kategorie, která se v odborné literatuře nazývá různými pro laiky asi podivnými názvy jako náhlá nevysvětlitelná událost. Ta právě často vede k sepnutí alarmu monitoru dechu, rodiče také pozorují na svém děťátku nějaké změny v prokrvení nebo dýchání a někdy se má za to, že je to takový předstupeň syndromu náhlého úmrtí, takže je určitě dobré i dětem, které se nedostanou do žádného závažného stavu, ale něco tam proběhne a spustí se alarm monitoru dechu, věnovat pozornost, dobře je vyšetřit a pozorovat třeba nějakou dobu za pobytu v nemocnici," řekl primář dětského a novorozeneckého oddělení Orlickoústecké nemocnice Pavel Rozsíval a dodal, že takových dětí v péči za poslední rok měli hned několik.
Jak funguje monitor dechu?
Monitor dechu (apnoe monitor) je certifikovanou zdravotní pomůckou, která sleduje, zda u dítěte nedochází k přerušení dechu. „Jedná se o podložku, kterou umisťujeme do postýlky pod matraci, a senzor v krabičce, který zeleným blikáním značí, že monitor funguje a dítě dýchá pravidelně. Když monitor zaznamená dechovou pauzu delší než 20 vteřin nebo když se sníží dechová frekvence pod 10 dechů za minutu, spustí se velmi hlasitý alarm," vysvětluje princip využívání monitoru dechu vedoucí sestra novorozeneckého oddělení Orlickoústecké nemocnice Iveta Frajdlová.
Nadace Křižovatka a projekt „Maminko, dýchám"
Cílem a smyslem projektu „Maminko, dýchám" je vybavit monitorem dechu každou postýlku pro miminko na porodnických, novorozeneckých a JIP odděleních nemocnic v České republice. Zároveň umožňuje rodičům výpůjčku monitoru dechu na nezbytně nutné období, když odcházejí z porodnice se svým dítětem domů.
Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje