O dispečink přepravy handicapovaných se postará dopravní podnik…
Pardubice – Město našlo způsob, jak zefektivnit a rozšířit speciální převozní službu určenou handicapovaným občanům, kterou na území města doposud zajišťoval Dopravní podnik města Pardubic ve spolupráci s organizací SPID handicap. Nově se o chod této služby bude starat pouze dopravní podnik, který navíc rozšíří provozní dobu dispečinku, tak aby byla v souladu s provozem speciálně upravených vozidel.
„Město s organizací SPID spolupracovalo více jak 20 let, za což bych chtěl organizaci velmi poděkovat. Po společném jednání se zástupci SPID jsme došli k závěru, že není v možnostech organizace rozšířit pracovní dobu dispečinku, shodli jsme se, že efektivnější bude, aby dispečink i provozovatel přepravy pro imobilní lidi byl jeden, pro následující období tak bude tuto službu na území města zajišťovat kompletně dopravní podnik," informuje náměstek primátora zodpovědný za sociální oblast Jakub Rychtecký.
V současné době byl dispečink v provozu od 7:30 do 14:00 hodin, nyní bude tato doba upravena, tak aby klienti měli větší možnost objednat si vozidlo takzvaně na poslední chvíli. „Dopravní podnik se nově zavazuje zajistit přepravu handicapovaných osob každý pracovní den od pondělí do pátku od 6:00 do 18:00 hodin, to jest každý pracovní den vyjma svátků. V červenci a srpnu může být pracovní doba na základě zkušeností zkrácena až o dvě hodiny, i tak dochází k rozšíření provozní doby. Pracovní doba dispečinku bude od 1. července tohoto roku rozšířena vždy o půl hodiny před zahájením provozu dopravy a nejdříve půl hodiny po skončení provozní doby přepravy. Klienti si tak budou moci operativně objednat či zrušit jízdu po celou dobu provozu vozidel, aniž by byli nuceni domlouvat se přímo s řidičem, a dispečink bude moci lépe reagovat na zrušené nebo nové objednávky," dodává náměstek Rychtecký s tím, že zefektivnění dopravy handicapovaných je navíc v souladu s plánem sociálních a souvisejících služeb města Pardubic na období 2021-2025.
Službu poskytovanou v rámci systému pardubické MHD mohou využívat dlouhodobě či trvale tělesně postižené osoby, držitelé ZTP nebo ZTP/P či osoby, které se staly krátkodobě imobilní v důsledku úrazu či nemoci. Město zvláštní přepravu handicapovaných osob navíc každoročně podporuje dotací ve výši 600 tisíc korun, kterou Dopravní podnik města Pardubic využívá na zajištění provozu speciálních vozidel, údržbu vozového parku a podobně. Vzhledem k rozšíření úkonů, které bude dopravní podnik nově zajišťovat, od převozu po veškeré činnosti spojené s dispečinkem a organizačním zajištěním přepravní služby, bude dotace pro letošní rok navýšena o 190 tisíc korun. Handicapované osoby a senioři mohou v Pardubicích využívat také přepravu prostřednictvím vozidel služby Senior taxi čtyřikrát měsíčně do smlouvou určených míst, jako jsou zdravotnická zařízení apod.
Zdroj: Magistrát města Pardubic
Foto: ilustrační redakce