O tisíce cenných knih piaristického řádu bude pečovat Fakulta restaurování Univerzity Pardubice…
Pardubice / Litomyšl – Téměř devět tisíc historických knih, které patřily piaristickému řádu, převzala od města Litomyšle do péče Fakulta restaurování. Symbolický akt svými podpisy stvrdili tento týden děkan fakulty Mgr. BcA. Radomír Slovik a starosta města Mgr. Daniel Brýdl.
Fakulta restaurování Univerzity Pardubice, která sídlí v Litomyšli a jejíž ateliéry se nachází právě v budově bývalé piaristické koleje, bude s knižním fondem postupně pracovat, a to v restaurátorské, badatelské i vědecké rovině. Kromě restaurování vybraných tisků v rámci výuky, běžné fyzické péče a katalogizace je plánováno zpřístupnění knižního fondu odborné i laické veřejnosti.
„V českých zemích patří tato piaristická knihovna k žánrově nejbohatším a nejucelenějším. Knihovna obsahuje sbírku učebnic, ale najdeme zde odborné knihy pro profesory a kleriky od poloviny 16. století v pestrém tematickém zaměření," představuje zcela mimořádnou sbírku děkan fakulty Radomír Slovik.
Soubor klášterní knihovny obsahuje celkem 8 875 knih z řady vědních oborů, např. teologie, historie, lingvistiky, architektury, pedagogiky, geografické topografie, astronomie či poezie. Sbírka má i cenné exempláře, které jsou ve španělském jazyce, nachází se v ní také italské cestovní průvodce, spisy o Americe či dopisy zakladatele řádu Josefa Kalasanského.
„Piaristické koleje nebyly jen vzdělávacími školními ústavy, ale i badatelskými středisky, jejichž důležitost byla posuzována podle množství interních a externích studentů a knih v profesorské a žákovské knihovně," řekl v úvodním slově při středečním předání knihovny do péče Fakulty restaurování prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc., děkan Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.
Českomoravská provincie Řádu zbožných škol – piaristů obsáhlý knižní fond věnovala městu Litomyšl v roce 2015. Nyní se tak knihy vrátily na své původní místo. Část zachovalého rozsáhlého knižního fondu je umístěna v původních zdobených knihovních skříních v chodbě východního křídla prvního patra litomyšlské piaristické koleje.
Záchrana restaurováním a revizí katalogizace podle starých inventářů se ujala ve spolupráci s MÚ v Litomyšli Fakulta restaurování, která má v historické budově piaristické koleje ateliér restaurování papíru, knižní vazby a dokumentů, ateliér restaurování uměleckých děl na papíru, ateliér restaurování nástěnné malby a sgrafita a katedru humanitních věd.
Piaristé byli zbožný a vzdělávací řád italské provenience, který přišel do českých zemí v první polovině 17. století. První koleje a školy začaly vznikat na Moravě, v Mikulově, Strážnici a Lipníku nad Bečvou. V roce 1640 začali piaristé působit také v Litomyšli, kde založili kolej, jejíž součástí byla rozsáhlá knihovna. Po zrušení řádu počátkem 50. let byla knihovna znárodněna a nikdo o ni nejevil příliš zájem. Zachovala se díky péči Regionálního muzea v Litomyšli.
Zdroj a foto: Univerzita Pardubice