Ochota vzájemně si pomoct je v Pardubickém kraji velká…

Pardubice – Nemocnice Pardubického kraje a Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje mají potřebné množství ochranných pomůcek pro své zaměstnance. „Tyto zásoby jsou průběžně doplňovány centrálními dodávkami i vlastním pořizováním ochranných pomůcek od různých výrobců a dodavatelů. Jsem rád, že se v Pardubickém kraji podařilo od počátku pandemie vybudovat systém krizové distribuce velmi rychle. Dnes již funguje na principu elektronického hlášení potřeb poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb," říká radní Pardubického kraje pro zdravotnictví Ladislav Valtr.

Dodávky z centra nejprve nebyly hladké

„Dodávky z centra do krajského skladu nejprve nebyly hladké. Informace o jejich času a obsahu jsme neměli s dostatečným předstihem. To způsobovalo vysoké nároky na pohotovost pracovníků odběrných míst a následně všech, kteří patřili do distribučního řetězce. Mnoho z nich bylo v permanentním zápřahu," konstatuje Ladislav Valtr.

„Objem distribuovaných pomůcek, zejména respirátorů, ústenek či vyšetřovacích rukavic nyní plně odpovídá potřebám našich zdravotnických zařízení. Velmi žádané jsou teď ochranné obleky," vypočítává krajský radní.

Ochota vzájemně si pomoct je velká

„Jako kraj jsme aktivní také v propojování potřeb a možností jejich řešení přímo zde v regionu. Spolupráce s výrobci a dodavateli v Pardubickém kraji funguje. Výborným příkladem byla dezinfekce. Tohoto úkolu se v přímé koordinaci pana hejtmana rychle a skvěle zhostila Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích, a to byl dobrý vzor a impulz i pro ostatní," podotýká Ladislav Valtr.

„Ochota vzájemně si pomoct je v Pardubickém kraji velká. Ať už jde třeba o dílny roušek či skupiny lidí, které se bez váhání a nezištně vrhly do 3D tisků chybějících pomůcek typu obličejových štítů nebo ochranných masek. Za to si všichni zaslouží velký dík," dodává krajský radní.

Výzva na podporu inovací v boji s virem

„Pevně věřím, že společně tento náročný souboj s pandemií koronaviru zvládneme. Pardubický kraj pro to dělá maximum," upozorňuje Ladislav Valtr. Už před Velikonocemi vyhlásil Pardubický kraj výzvu na podporu inovací v boji s novým typem koronaviru. Během jediného týdne se do ní přihlásilo 23 projektů, z nichž odborná komise vybrala 11 nejlepších. Mezi ně kraj rozdělí přes 7 milionů korun. Jde například o výrobu roušek, výtěrových tyčinek či nízkonákladových polomasek s vyměnitelným filtrem ve verzi FFP2 a FFP3.

Ilustrační foto: Pardubický kraj