Očkování kritické infrastruktury v kraji pokračuje…
Pardubice – Aby bylo možné udržet klíčové provozy v chodu, rozhodla očkovací pracovní skupina při Bezpečnostní radě Pardubického kraje, že kraj bude i nadále postupně očkovat takzvanou kritickou infrastrukturu státu, a to především v očkovacích centrech, která mají nižší spádovost, a tudíž méně přihlášených z prioritních věkových skupin. Jedná se o pracovníky elektráren, vodáren, stravovacích provozů v nemocnicích, hasiče či policisty.
„Patříme mezi jeden z mála krajů, který zahájil očkování takzvané kritické infrastruktury státu. Již v polovině dubna nám bylo slibováno, že pracovníci elektráren, vodáren, čistíren odpadních vod, technických služeb, ale také například pohřební služby budou začleněni do očkovací strategie do 14 dnů, k čemuž nedošlo, a proto jsme se rozhodli vyčlenit určité denní kapacity v očkovacích centrech s menší spádovostí, kam právě tyto skupiny mohou organizovaně dorazit a nezatěžují tak očkovací centra, kde čeká více přihlášených," uvedl hejtman Martin Netolický. „V tuto chvíli uvolňujeme každý den 40 a 40 míst v očkovacích centrech v Litomyšli a Hamzově léčebně v Luži, kam tito vybraní pracovníci klíčových provozů dojíždějí. Stát předpokládá očkování těchto skupin přes centrální rezervační systém od konce března, avšak v této době budeme mít již část naočkovanou, což byla mimo jiné také prosba Krajské hygienické stanice Pardubického kraje," řekl hejtman Netolický.
Zodpovědnost přihlášených k očkování se výrazně zlepšila
Velkou komplikací pro očkovací centra především v lednu a únoru byl fakt, že se rezervovaní zájemci k očkování bez odhlášení nedostavili. „Poté, co jsme tuto informaci dostali z našich očkovacích míst, veřejně jsme požádali, aby se rezervovali opravdu jen vážní zájemci a v případě například zdravotních obtíží se již přihlášení zájemci odhlásili. Našim očkovacím centrům to totiž způsobovalo velké komplikace. Zabránit znehodnocení vakcíny se nám naštěstí daří i díky rezervním seznamům a náhradníkům, kteří jsou schopni se do pár minut dostavit do očkovacích míst," sdělil hejtman, podle kterého se situace v poslední době výrazně zlepšila. „Chci velmi poděkovat i jménem pracovníků očkovacích míst, protože nyní se opravdu stává pouze v jednotkách případů, že rezervovaný zájemce o očkování nedorazí. Proto také náhradníci a osoby z rezervního seznamu mohou na telefonát čekat dlouho," řekl hejtman Netolický.
Obslužný personál nemocnic je pro jejich chod klíčový
Na seznam náhradníků byli zařazeni například zaměstnanci doprovodných provozů Nemocnice Pardubického kraje a.s. „Ačkoliv se jedná o pracovníky nezdravotnického charakteru, je nutné si uvědomit, že jsou pro chod zařízení zcela nezbytní. Tito zaměstnanci, mezi které patří například stravovací provoz, úklid, prádelny, techničtí pracovníci a tzv. dělníci ve zdravotnictví, nebyli v rámci státní očkovací strategie zařazeni do prioritních skupin, avšak jejich výpadky jsou pro nemocnice velkou komplikací a ohrožením běžného provozu," sdělil hejtman Netolický.
Zdroj a foto: Pardubický kraj