Od první kloubní náhrady po transplantaci chrupavky. Ortopedie Pardubické nemocnice slaví sedmdesátiny…

Pardubice – Sedm desítek let uběhlo letos v září od založení ortopedického oddělení v Pardubické nemocnici. Za tu dobu lékaři provedli desetitisíce operací i ambulantních výkonů a do jeho čela se postavilo pět primářů. Pod jejich vedením došlo k posunu oddělení od provedení první kloubní náhrady kyčle až k zapojení do klinické studie ve spolupráci s tkáňovou bankou v německém Reutlingenu.

Když v roce 1950 zakládal šestatřicetiletý doktor Václav Beneš ortopedické oddělení v Pardubické nemocnici, měl za sebou již zkušenost z pražské Bulovky, Kladna i Hradce Králové, ale také z německých nemocnic, kde nuceně strávil válečná léta. „V čele pardubického ortopedického oddělení nakonec vydržel zakladatel a první primář úctyhodných 26 let," vypraví o začátcích svého oddělení současný primář Petr Hoza. Ortopedický primariát pak převzal Ivan Bartl, jehož jméno je spojeno s vůbec první implantací kloubní náhrady kyčle v Pardubické nemocnici v roce 1982.

Jedno z prvních pracovišť pro artroskopie

Protože v pořadí druhý primář zemřel v pouhých 43 letech, vedení se ujal primář Jan Král, který v práci svých předchůdců dále pokračoval. „Rozvoj operativy endoprotéz kyčelního kloubu v 80. letech představuje výrazný pokrok nejen v léčbě artrózy kyčle, ale především v léčbě velmi častých zlomenin krčku stehenní kosti. Ty byly do příchodu endoprotetiky zatíženy velmi vysokým procentem komplikací i vysokou úmrtností," podotýká primář Hoza.

Ortopedie v Pardubické nemocnici byla také jedním z prvních pracovišť, které se v 80. letech začalo věnovat artroskopické operativě – nejprve kolen, později se přidaly i ostatní klouby. V roce 1993 se pomyslného ortopedického žezla ujal Jiří Kubeš, pod jehož vedením se v Pardubicích začaly provádět i kloubní náhrady kolene, ramene a menších kloubů. V roce 2014 se vedení ortopedie ujal současný primář Petr Hoza.

Tisíce ošetření i operací

Dnes je péče o pacienty na ortopedickém oddělení, které zahrnuje dva operační sály, tři ambulance a 50 lůžek, zajištěna 18 lékaři. Ti ročně provedou na 20 tisíc ambulantních ošetření a více než dva tisíce operací pohybového aparátu, jejichž škála je široká. Od kloubních endoprotéz, kterých lékaři udělají až 500 za rok, jsou to artroskopie, stabilizace kloubů, plastiky vazů, operace ruky či statických vad nohou, zaměřují se ale také na sportovní medicínu, ortopedicko-onkologické operace nebo na léčbu a prevenci dětských ortopedických onemocnění a podílí se také na ošetřování úrazů. „Ortopedických pacientů rok od roku přibývá. Se stárnutím populace roste počet revizních operací kloubních náhrad i zlomenin u seniorů," říká primář.

Spolupráce s tkáňovou bankou

V roce 2016 se ortopedické oddělení zapojilo do klinických studií léčby chondrálních defektů ve spolupráci s tkáňovou bankou v německém Reutlingenu. „Léčba se týká pacientů s defektem chrupavky v kolenním kloubu. Princip léčby spočívá v artroskopickém odběru malého kousku chrupavky, ze kterého se vykultivuje autologní, tedy pacientova vlastní chrupavčitá tkáň pro definitivní operační ošetření defektů," popisuje moderní léčbu primář. Sedmdesátiny chtěli ortopedi připomenout přednáškou o historii svého oddělení při příležitosti krajského odborného semináře, epidemiologická situace však plány prozatím odložila.

Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje, a.s.