Olympionici i paralympionici jsou vzorem nejen pro mladé sportovce…

Pardubice – Účastníci letních olympijských a paralympijských her v japonském Tokiu, kteří mají vazbu na Pardubický kraj, přijali v pondělí odpoledne pozvání krajské samosprávy jako poděkování za skvělou reprezentaci nejen Pardubického kraje, ale celé České republiky. Mezi účastníky setkání byli také zlatý paralympijský medailista v boccie Adam Peška a bronzový paralympijský medailista ve stolním tenisu Jiří Suchánek.

„Naše společnost často hledá vzory v minulosti více či méně vzdálené, ale často si neuvědomujeme, že vzory můžeme nacházet de facto mezi svými vrstevníky či stále aktivními sportovci, kteří hrdě reprezentují naši zemi, a to často navzdory tělesnému hendikepu, se kterým velmi statečně bojují. Proto bychom se měli snažit jim jako společnost vytvářet podmínky nejen pro život, ale také pro jejich sportovní výkony, které jsou obdivuhodné," uvedl na setkání s účastníky hejtman Martin Netolický. Ten se zajímal také o přípravu na odsunuté hry či atmosféru přímo v dějišti, která byla poznamenána neúčastí fanoušku. Sportovci se shodli, že velkým problémem v místě konání byla především vlhkost, vysoké teploty a nemožnost volně se pohybovat kromě vymezené oblasti hotelů a sportovišť.

Podle radního pro oblast sportu Alexandra Krejčíře je důležité, aby se vždy podařilo využít úspěšných sportovců k tomu, aby motivovali mladou generaci. „Bohužel stále více dětí, a to i bez ohledu na koronavirovou pandemii, tráví většinu svého volného času u počítače. Proto vítám jakoukoliv aktivitu současných, ale i bývalých sportovců, která má za cíl děti rozhýbat. Jsem přesvědčený, že k tomu hodně pomáhají také aktivity jako Sportovní park Pardubice," řekl Alexandr Krejčíř.

V rámci sportovní přípravy, ale i rehabilitace a rekonvalescence sehrávají svoji úlohu také zdravotnická zařízení zřizovaná Pardubickým krajem. „Naše nemocnice velmi úzce spolupracují se sportovními kluby a i do budoucna určitě chceme sportovcům pomáhat v jejich přípravě. Navíc máme špičková rehabilitační zařízení, která mohou být nápomocna po různých zraněních či zotavování se po úrazech. Chceme se také zaměřit na oblast prevence, protože to je důležitá součást nejen pro sportovce, ale ukazuje se, že i pro širokou veřejnost, která obecně k pohybu nenachází tolik příležitostí," řekla radní pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková, která poděkovala našim olympionikům a paralympionikům za perfektní reprezentaci Pardubického kraje.

Jan Čejka
« z 7 »

Účastnící Her XXXII. letní olympiády Tokio 2021 s vazbou na Pardubický kraj

Jan Čejka – plavání (18. místo – 200 m znak, 30. místo – 100 m znak)
Lukáš Gdula – atletika (46. místo -– 50 km chůze)
Michal Schlegel – silniční cyklistika (pozitivní test na Covid-19)
Ondřej Lieser – golf (60. místo – Hra na rány)
Kristiina Mäki  – atletika (13. místo – 1 500 m  (finále))
Lada Vondrová – atletika (23. místo – 400 m  (semifinále))
Martin Peterka, Tomáš Vyoral – basketbal (9. místo)
Miroslav Trunda – jezdectví všestrannost (39. místo)
Martin Kratochvíl – trenér Jana Čejky

Účastníci Her XVI. letní paralympiády Tokio 2021 s vazbou na Pardubický kraj

Adam Peška – 1. místo v boccie
Petr Svatoš a Jiří Suchánek – 3 místo ve stolním tenise v soutěži družstev v kategorii TT3
Michal Enge – 7. místo v hodu kuželkou

Zdroj a foto: Pardubický kraj