Opravárenské učiliště láká na TECHNOhrátkách ke studiu nejen české, ale i polské žáky…
Králíky – Pojem TECHNOhrátky Pardubického kraje byl ve středu na Středním odborném učilišti opravárenském (SOUo) v Králíkách trochu zavádějící. TECHNOhrátek se totiž tentokrát neúčastnili jen žáci z Pardubického kraje, ale i z kraje Olomouckého a polského Dolnoslezského vojvodství.
TECHNOhrátek se účastnily čtyři školy z Orlickoústecka a tři základní školy z Olomouckého kraje, ke kterým se přidali také žáci ze dvou polských základních škol. A nebyla to náhoda. V loňském roce se polští žáci účastnili TECHNOhrátek poprvé a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Na SOUo Králíky se přihlásili dva studenti z Polska.
„Opravárenské učiliště v Králíkách jsem si vybral, protože v Polsku školy podobného zaměření nenabízejí tolik odborného výcviku a bonusy ke studiu, například svářečský průkaz," vysvětlil své rozhodnutí žák 1. ročníku Milosz Pikulski, který to má z domu do školy zhruba 20 kilometrů. Jiný mateřský jazyk překážkou ve studiu není. Po roce se vzhledem k příbuznosti jazyků Milosz bez problému dorozumí, v pedagogickém sboru je navíc jedna rodilá Polka.
Není divu, že učiliště v Králíkách polské sousedy láká. „Naši žáci během studia zdarma získají řidičské oprávnění na osobní i nákladní automobil a traktor, k tomu absolvují svářečské kurzy na svařování elektrickým obloukem a plamenem, za zvýhodněnou cenu si mohou udělat i průkaz na svařování elektrickým obloukem v ochranné atmosféře CO2. Celkem jsou to benefity v hodnotě zhruba 70 tisíc korun," uvedla ředitelka SOU opravárenského Králíky Petra Doubravová.
O uplatnění se absolventi bát nemusí. Škola spolupracuje s několika firmami, kam žáci jezdí na odborný výcvik. Je mezi nimi společnost VYSOKOZDVIŽNÉ VOZÍKY s.r.o. z Červené Vody, Autoservis Bartoň Mlýnice či společnosti Zeas Březná nebo Vydrus Králíky. „Žáci si u nás vyzkoušejí široké portfolio prací, jako je komplexní servis vysokozdvižných vozíků, například mechanické práce, opravy motorů, hydrostatických převodovek, přetěsnění pístnic, diagnostiku vozíků a opravy elektro instalace," řekl Tomáš Sejkora ze společnosti VYSOKOZDVIŽNÉ VOZÍKY s.r.o. „Spolupráce se školou si vážíme, a žáky po dokončení studia přijímáme jako naše kolegy," dodal Tomáš Sejkora, který je sám absolventem opravárenského učiliště.
„Králické učiliště připravuje budoucí odborníky pro zemědělské opravárenství. Jedná se o velmi perspektivní segment, špičková technika totiž nezadržitelně proniká i na malé farmy. Škola je plně stabilizovaná a Pardubický kraj investuje mnohamilionové částky do jejího rozvoje a do oprav objektů v Dolní Lipce," uzavřel radní pro školství Bohumil Bernášek.
Zdroj a foto: Pardubický kraj