Otevřená věznice po vzoru Norska. Vězni se v Jiřicích připravují na návrat do běžného života…

Jiřice – Takzvané otevřené věznice jsou součástí vězeňského systému v řadě světových zemí. V Jiřicích na Nymbursku vznikl v loňském roce pilotní projekt na území České republiky, jehož cílem je co nejlepší příprava trestaných na návrat do běžného života. Kapacita otevřené věznice je prozatím 48 vězňů, v celé věznici je nyní okolo 900 trestanců. S projektem, který má snížit recidivu propuštěných, dosahující v Česku až 70 procent, se v pátek seznámil hejtman Pardubického kraje a předseda krajské bezpečností rady Martin Netolický.

„Formát otevřených věznic je v zahraničí využíván přes 70 let a můžeme ho vidět také v mnoha evropských vězeňských systémech. Celý projekt v Jiřicích je inspirován především Norskem, kde na tomto principu funguje až třetina věznic a recidiva se pohybuje kolem 25 procent, zatímco u nás kolem 70 procent. Trest v tomto případě spočívá pouze v omezení osobní svobody. Dozorci nenosí zbraně a cely nemají mříže. Práci s vězni zabezpečují sociální pracovníci a terapeuti," uvedl hejtman Martin Netolický. „Cílem projektu je, aby si vězni přibližně rok před propuštěním začali zvykat na podmínky běžného života a byli lépe připravení na návrat do společnosti. Součástí je také volnější časový rozvrh, který si vězni řídí sami bez dohledu dozorců. Stejně jako v dalších zařízeních vězni dochází do zaměstnání. V tomto případě primárně mimo areál věznice. Po pracovní době pak mají také další úkoly, mezi které patří například starost o zvířata v rámci chovatelského koutku, kde se nachází několik králíků, daňci, včely a dokonce dva klokani," řekl hejtman Netolický s tím, že vězni jsou do otevřeného zařízení dlouhodobě pečlivě vybíráni a rozhodně se do něj nemůže dostat každý odsouzený.

Hejtman se v rámci setkání s ředitelem věznice Petrem Sukem a náměstkem ministra spravedlnosti Vladimírem Zimmelem zajímal například o spolupráci s nedalekou obcí Jiřice či o pracovní uplatnění vězňů. „Z celkového počtu 900 vězňů může pracovat přibližně 750 s tím, že polovina z tohoto počtu zaměstnání má. Každý den mimo areál dochází do zaměstnání 200 vězňů, přičemž dopravu do a ze zaměstnání zajišťují společnosti, u kterých vězni pracují," uvedl hejtman.

Zajímavostí na celém projektu otevřené věznice je fakt, že samotní vězni se podíleli na budování věznice, které trvalo přibližně čtyři měsíce. Odsouzení vyráběli i většinu zdejšího nábytku. Každý domek v areálu má čtyři dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením, společenskou místnost a kuchyňský kout. V administrativní budově jsou kromě zázemí pro zaměstnance i místnosti pro vzdělávací a speciálně výchovné aktivity. Areál je obehnán betonovou zdí a hlídán kamerami. „V budoucnosti tu má vzniknout i náměstí a okrasná zahrada. Celý areál má v ideálním případě připomínat život na vesnici. V konečné fázi má mít otevřená jiřická věznice kapacitu pro 100 vězňů," doplnil Netolický.

Věznice Jiřice, která se nachází nedaleko Nymburka, je profilována jako věznice s ostrahou s oddělením pro výkon trestu s dozorem. K výkonu trestu zde nastupují pouze dospělí muži. Vznikla rekonstrukcí kasárenských objektů v bývalém vojenském prostoru, které sloužily jako hlavní velitelství Sovětské armády. Historie se datuje od roku 1994, kdy byla pozastavena dostavba Věznice Říčany. Ve spolupráci s Ministerstvem obrany byl jako náhrada vytipován objekt po bývalé Sovětské armádě nedaleko obce Jiřice.

Zdroj a foto: Pardubický kraj