Paleta pracovních zážitků strážníků často nebývá příjemá…
Pardubice – Čas od času neuškodí ukázat část prostředí, ve kterém strážníci nepřetržitě pracují a které často představuje zdravotní riziko. Naše práce nemůže být bezkontaktní. Z pohodlí homeoffice se životní funkce člověka ležícího na ulici kontrolují těžko.
K paletě zážitků práce strážníka bohužel patří i špína a nemoci, kterým doba koronavirová nasadila korunu. Nebezpečným pro zdraví strážníků teď může být doslova každý. Jenže zatímco jsme v denním kontaktu s lidmi a na očkování stále čekáme, jsou tu kromě koronaviru i další choroby, které tu s námi jsou už dlouho a budou s námi (nebo spíš proti nám) i nadále. Pro případy práce v „příjemném" prostředí v těchto dnech nemusíme chodit daleko.
Jako příkladná ukázka je tu 49letý muž bez trvalého přístřeší. 3 dny a 7 případů, kdy k němu strážníci vyjížděli. Se svým souborem vážných kožních a jiných chorob sedává po lavičkách, případně leží pod nimi na zemi nebo pohoršuje obyvatele města se spuštěnými kalhotami. Během noci ze středy na čtvrtek k němu pak strážníci vyjížděli hned třikrát. Poprvé jej našli v křečích na zemi. Mohla za ně neléčená choroba v kombinaci s alkoholem. Záchranná služba jej převezla k vyšetření do nemocnice. Tam byl vyšetřen, ošetřen a propuštěn. Jenže areál nemocnice se mu opustit nechtělo a tak jej hlídka musela ještě dvakrát přijet vykázat.
Otřesný a zanedbaný stav ale není dílem toho, že by tomuto člověku léta nebyla nabízena veškerá myslitelná pomoc. Děje se tak kdykoliv, kdy jej strážníci nebo zdravotníci potkají. Navzdory všem snahám ale léčbu nedodržuje, alkohol konzumuje dál a nabízenou odbornou nebo sociální pomoc odmítá. To vše již trvá několik let.
Další zážitek z podobné kategorie měli naši kolegové včera na jedné z pardubických ubytoven, odkud museli vystěhovat nájemníka, který odmítal opustit obsazenou kótu.
Z pokoje, který 41letý muž pojal za svůj, se linuly pachy obvykle přítomné v okolí skládky komunálního odpadu v prudkém létě. Co nos strážníkům napověděl už na chodbě, bohužel vzápětí potvrdily také oči. Už na prahu pokoje se dalo konstatovat, že i v rozvojových oblastech jsou chlévy, kde to vypadá a voní lépe. Aby byl zážitek pro smysly kompletní, přišel na řadu i sluch. V místnosti se nacházeli původce tohoto nepořádku, který personál ubytovny i muže zákona bez varování zahrnul vybraným slovníkem vulgarit.
Po krátké leč důrazné rozmluvě se strážníky bylo rozhodnuto, že další dialog se už bude odehrávat v méně toxickém prostředí a na čerstvém vzduchu. Ten bude vhodný i jako první krok terapie pro muže, který nadýchal 3,25 promile. Dalším krokem pak byla záchytná stanice a pokuta ve výši dvou tisíc korun.
Autor: Bc. Jiří Sejkora – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice