Památník Zámeček boduje hned ve dvou prestižních soutěžích
Pardubice – Pardubice mají svého zástupce mezi finalisty dvou prestižních architektonických soutěží. Památníku Zámeček, jehož návrh vzešel z dílny architektů Víta Podráského a Jana Žalského, se totiž podařilo probojovat mezi ty nejlepší v předních architektonických soutěžích Česká cena za architekturu a Stavba roku.
„Postup do finále v obou soutěžích považuji za opravdový úspěch. V případě velmi prestižní České ceny za architekturu, kterou hodnotila mezinárodní porota, dokázal projekt rekonstrukce Památníku Zámeček obstát v konkurenci celkem 200 dalších staveb a postoupil do finálové devětadvacítky. To je podle mého názoru opravdu fantastický výsledek, který potvrzuje kvalitu tohoto projektu a také fakt, že cesta architektonické soutěže byla v našem případě správnou volbou. Jsem rád, že tato zdařilá proměna památníku, která byla pojata citlivou formou, oslovila nejen laickou, ale také odbornou veřejnost a udělala z této národní kulturní památky zajímavé místo pro vzdělávání současné i budoucí generace," konstatuje náměstek primátora a předseda dozorčí rady památníku Jakub Rychtecký s tím, že Památník Zámeček je v rámci České ceny za architekturu jednou ze dvou realizací, které vzešly z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů.
Areál Památníku Zámeček přitom v nedávné době navštívili také zástupci Mezinárodní rady muzeí (ICOM), kteří do Pardubic zavítali u příležitosti 26. generální konference ICOM. „ICOM Prague 2022 se zaměřoval na témata, která se bytostně týkají i Památníku Zámeček – postavení institucí ve společnosti, společenská zodpovědnost, udržitelnost ekologická i ekonomická, schopnost adaptace na nenadálé krize, jako byla pandemie Covid-19, či využití nových technologií. Konference se také významně věnovala ruské invazi na Ukrajinu a nastavení podpory a pomoci pro ukrajinské kolegy při ochraně jejich kulturního dědictví. Přinesla také schválení nové světové definice muzea, která posouvá vnímání muzeí více ke společensky aktivním a zodpovědným partnerům pro veřejnost. Památník Zámeček je od svého vzniku členem ICOM a kolegové z celého světa, kteří naši instituci v rámci konference navštívili, ocenili nejen kvalitu architektury, ale i moderní zpracování expozice," dodává ředitel Památníku Zámeček Pardubice Viktor Janák.
Téma, které expozice ztvárňuje, navíc v současné době nabývá na síle. „V kontextu dění posledních měsíců památník nabyl na aktuálnosti, jakou si při jeho navrhování, realizaci ani otevření v říjnu loňského roku nikdo nedokázal představit. Na výjevy, které v památníku zobrazují černobílé fotografie, se najednou díváme v médiích v přímém přenosu. Je jistě hezké mít možnost ucházet se o ceny, ale zda památník nakonec v klání uspěje či nikoliv, není zas až tak podstatné. Největším přínosem jeho účasti v soutěžních přehlídkách i získaných nominacích je pozornost, které se mu díky tomu dostává, protože témata a dějinné souvislosti, které připomíná, nejsou rozhodně z nejpřístupnějších, přitom je ale určitě velmi důležité, abychom jim pozornost věnovali," uvádí jeden z autorů návrhu rekonstrukce Památníku Zámeček Pardubice Vít Podráský.
Vyhlášení Stavby roku 2022, jejíž nominační večer se konal v pondělí 5. září v Národním technickém muzeu, se uskuteční 13. října 2022. Vítězové obdrží křišťálové ocenění v podobě razítka dle návrhu Ronyho Plesla a vyrobené sklárnou Rückl. Co se České ceny za architekturu týče, v tomto případě se jedná o soutěžní přehlídku nejlepších realizací postavených na území České republiky v období posledních 5 let. Tuto soutěž pořádá Česká komora architektů a její vyhlášení se bude konat v listopadu letošního roku. Porota České ceny za architekturu je navíc tvořena z členů napříč řadou zemí včetně Itálie, Švýcarska, Maďarska či Belgie.
Autor: Iveta Koubková
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic