Pardubice slaví Pernerovo výročí…

Pardubice – Ve čtvrtek 7. září 1815 přišel na svět ve středočeských Bratčicích Jan Perner. Třicet let a tři dny poté se jeho životní pouť kvůli následkům zranění při nehodě v Chocni uzavřela. Přesto se mladý inženýr dokázal za tu krátkou dobu trvale zapsat do kroniky rozvoje železniční dopravy a Pardubice, které byly jeho druhým domovem, mu vděčí za svůj rozvoj. A proto právě zde byl přesně 206 let po Pernerově narození zahájen letošní ročník Festivalu železnice / silnice 2021.

Město na soutoku Labe a Chrudimky je dnes skutečnou křižovatkou dopravy a je ideálním místem pro realizaci Dopravního uzlu Pardubice, který tady propojí všechny druhy dopravy. Základ tomu položil v devatenáctém století právě Ing. Jan Perner. Jako trasovač Severní dráhy císaře Ferdinanda vybral ze sedmi možných variant dráhy tu nejdelší – přes Olomouc a právě Pardubice. Výrazným způsobem tak ovlivnit rozvoj do té doby jen málo významného města. „Pernerovo rozhodnutí se ukázalo jako správné, dnes to jasně vidíme při přípravě Dopravního uzlu Pardubice," myslí si 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje pro dopravu a dopravní obslužnost Michal Kortyš. „Poloha města je totiž výhodná nejenom pro železnici, ale i pro ostatní druhy dopravy. V současné době leží na hlavním železničním tahu, má dobré napojení na silniční síť, je tu letiště, jen otázkou budoucnosti je splavnění vodní cesty."

Přestože osud vyměřil Janu Pernerovi pouhých třicet let života, i po dvou stoletích je jeho stopa patrná a stále připomínaná. Řada měst a obcí po něm pojmenovala ulice či náměstí. Ve „svých" Pardubicích má Jan Perner jméno i v názvu zdejší dopravní fakulty, před vlakovým nádražím stojí od roku 2017 Pernerova socha. „Naše město vděčí Pernerovi za rozvoj, který mu umožnila jím trasovaná železnice. Jeho význam v roce 1845 s příchodem železnice stoupl, o pár let později, po dokončení trati do Liberce a následně do Havlíčkova Brodu, se z nich stal důležitý železniční uzel," připomíná historik Jiří Kotyk, předseda Společnosti Jana Pernera. Ta je každoročním pořadatelem vzpomínkových akcí, postarala se také v roce 2015 o opravu hrobky, ve které železniční projektant a stavitel našel místo posledního odpočinku. Právě u hrobky Jana Pernera začal letošní Festival železnice / silnice 2021, a to tradičním pietním aktem. Dopolední vzpomínkovou akci na městském hřbitově pak odpoledne doplnil happening u sochy Jana Pernera před pardubickým vlakovým nádražím. Tady se, doplněná o hudební produkci, objevila putovní výstava připomínající významného železničního projektanta a také tématická hra. Ta už sklidila úspěch na letošním Sportovním parku Pardubice a po oslavách se přesune na víkendový Regionální den železnice v České Třebové.

Zdroj: Společnost Jana Pernera, z.s.
Foto: redakce Pardubice ŽIVĚ