Pardubice uctí památku romského holocaustu…

Pardubice – Pardubická radnice vyvěsí v neděli 2. srpna černou vlajku a připojí se tak v rámci mezinárodní akce k Památnému dni romského holocaustu. Noc z 2. na 3. srpna přinesla před 76 lety na 3 tisíce obětí romského původu, které zahynuly v takzvaném cikánském rodinném táboře v Osvětimi-Březince, další tisíce Romů zemřely během sedmnáctiměsíční existence tábora hladem či v plynových komorách.

„Často se ve spojitosti s holocaustem mluví o milionech Židů, kteří zahynuli v koncentračních táborech a při různých perzekucích. Nesmíme však zapomínat ani na to, že velkou část obětí tvořili právě Romové, kterých bylo v plynových komorách během jedné jediné noci zavražděno na 3 tisíce. Vzhledem k tomu, že otázka rasové a etnické nenávisti je i v současné době bohužel stále aktuální, považuji za nutné si tyto historické události neustále připomínat a upozorňovat, kam až může rasová a etnická nesnášenlivost dojít," podotýká primátor Pardubic Martin Charvát s tím, že černý prapor bude na radnici vlát od nedělního rána do pondělního poledne.

Během 17 měsíců existence nacisté do takzvaného cikánského rodinného tábora převezli na 23 tisíc žen, mužů a dětí. Zhruba 20 tisíc z nich zde zahynulo, přičemž téměř 3 tisíce mužů, žen a dětí z cikánského tábora v Osvětimi-Březince zemřely během v plynových komorách v noci z 2. na 3. srpna 1944. Novější studie navíc hovoří o čísle zhruba o tisíc vyšším. Do Osvětimi bylo transportováno také přibližně 5 tisíc z celkových 6 tisíc protektorátních romských obyvatel, zpět se jich vrátilo zhruba 600 a celkově tak za druhé světové války zahynulo téměř 90 procent českých a moravských Romů.

Polský senát vyhlásil 2. srpen jako Den připomínky vyhlazení Romů v roce 2011, dva roky nato byl tento den prohlášen Radou Evropy jako mezinárodní den připomínající tuto tragickou část historie.

Zdroj a foto: Statutární město Pardubice